Skip to main contentمنصور آرامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بورس، بیمه و بانک گروه اقتصاد خبرگزاری آنا با اشاره به راه‌اندازی سامانه مودیان مالیاتی اظهار کرد: اصلاح نظام مالیاتی بخشی از نقشه تحول اقتصادی است. مالیات‌ستانی صحیح نوعی حکمرانی مطلوب محسوب می‌شود. در عین حال هوشمندسازی سیستم مالیاتی اجرای بخشی از دولت الکترونیک است که کشور ما سال‌ها درصدد اجرای آن است.
بیشتر بخوانید:
لزوم تکمیل سامانه مودیان برای اخذ مالیات بر عایدی سرمایه/ سامانه مودیان به شفافیت اقتصادی کمک می‌کند
وی اضافه کرد: اگر قرار بر مبارزه با فساد، رشد اقتصادی و پیشرفت باشد، ناگزیر از اصلاح سیستم مالیاتی از ممیزمحوری به سمت مودی‌محوری هستیم و این روند جز با هوشمندسازی و سوق دادن مودی به سمت سامانه مودیان امکان‌پذیر نیست.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نظام مالیاتی بخش‌های مختلفی دارد که همه این بخش‌ها نیازمند شفاف‌سازی است و تا همین الان نیز در این خصوص کوتاهی‌هایی اتفاق افتاده است. باید به دولت و وزیر اقتصاد برای رونمایی از این طرح تبریک گفت. مجلس امیدوار است که این روند با موفقیت پیش برود.
آرامی در خصوص برخی اعتراضات به سامانه مودیان نیز عنوان کرد: قطعاً کاستی و اشکالاتی در این سامانه وجود دارد و باید برطرف شود؛ اما فی‌نفسه اتفاق خوبی در حوزه مالیات است.
این نماینده خانه ملت توضیح داد: هوشمندسازی مالیات از طریق سامانه مودیان قطعاً به عدالت اجتماعی کمک می‌کند؛ چراکه به عنوان مثال کارمندان و کارگران قبل از واریز حقوق مالیات خود را پرداخت می‌کنند؛ اما برخی با درآمدهای نجومی از زیر پرداخت مالیات شانه خالی می‌کنند و به عبارتی فراری مالیاتی محسوب می‌شوند. این سامانه باید از این فرارها جلوگیری کرده و سبب شفافیت و عدالت شود.
وی خاطرنشان کرد: کوتاه شدن زمان و فرآیندها از دیگر مزیت‌های سامانه مودیان است و همه باید به دولت برای موفقیت در اجرای این طرح کمک کنند.
نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: به طور کلی مالیات بخشی از بودجه کشور را تأمین می‌کند؛ اما این بخش خیلی ناچیز و اندک است و اصولاً به چشم نمی‌آید و بیشتر درآمد دولت‌ها از فروش نفت یا اوراق قرضه بوده، در حالی که باید این درآمد بیشتر روی مالیات متمرکز باشد. یعنی این درآمد به قدری افزایش پیدا کند که به عنوان یک منبع پایدار و دائمی دولت‌ها روی آن حساب کنند و این روند جز با نظام‌مند کردن سیستم مالیات امکان‌پذیر نیست.
شناسایی درآمدهای واقعی فقط از طریق سامانه هوشمند مالیاتی امکان‌پذیر است
آرامی با بیان اینکه حتی نمایندگان مجلس نیز مالیات درآمد و حقوق خود را پرداخت می‌کنند، تشریح کرد: هرکس در کشور به هر شکلی درآمد دارد باید مالیات آن را پرداخت کند. این فرد هنرمند باشد یا فرد عادی که درآمدی دارد و هرکس بر اساس درآمد خود باید سهم مالیات خود را بدهد. یعنی همه باید در ایجاد عدالت اقتصادی و اجتماعی در کشور به وسیله پرداخت مالیات سهیم باشند.
وی عنوان کرد: هیچکس تحت هر عنوانی که درآمد دارد نباید از پرداخت مالیات معاف باشد. فقط تولیدکنندگان در شرایطی بر اساس قانون این معافیت شامل حال‌شان می‌شود که شناسایی درآمدهای واقعی فقط از طریق سامانه هوشمند مالیاتی امکان‌پذیر است.
انتهای پیام/۴۱۰۳/