Skip to main contentسیدرضا فاطمی وزیر صمت امین شامگاه جمعه در نشست با فعالان اقتصادی لرستان در سالن الغدیر فرمانداری سلسله با بیان این مطلب اظهار کرد: در سه ماه گذشته بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان طرح مالی زنجیره‌ای در سطح اوراق گام انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه مسائل انباشته‌ای هم وجود دارد، افزود: یکی از مسائل ما عدم توازن سرمایه گذاری است در حالی که در شهر‌هایی مثل رباط کریم، اشتهارد، زرند، ساوه، سیرجان کمبود نیروی کار داریم در شهر‌های دیگری هیچ صنعتی تعریف نشده یا به اندازه ظرفیت بخش‌های مختلف، صنعت و معدن را رشد نداده ایم و این از مسائلی است که حداقل سه یا چهارسال زمان می‌خواهد.
فاطمی امین با بیان اینکه در شهر‌هایی که به اندازه کافی ظرفیت اشتغال فراهم نشده مهاجرت و مشکلات اجتماعی وجود دارد عنوان کرد: درخصوص سوال یکی از فعالان که درخصوص دامداری پرسیدند، وزارت جهادکشاورزی یک دامدار کارتی طراحی کرده است.
وزیر صمت با بیان اینکه ما متولی صنعت هستیم و درخصوص مشکلات بانکی و بیمه‌ای هر مشکلی فعالان اقتصادی داشته باشند حل می‌کنیم، عنوان کرد: البته هیچ بانکی زیر نظر صنعت و معدن نیست، اما ما به عنوان متولی صنعت و معدن هرکاری که در زمینه بانک، بیمه و گمرک داشته باشید پیگیری می‌کنیم.
وی با بیان اینکه مسائلی وجود دارد که به صورت موردی قابل حل نیست، افزود: ستاد تسهیل، وظیفه موردی دارد و این ستاد برای حل مسائل خاص به وجود آمده است، اما اگر بخواهیم کار موردی انجام دهیم و ساختار را اصلاح نکنیم همه مشکلات به سطح ستاد تسهیل کشیده می‌شود.
فاطمی امین با بیان اینکه ما به بحث اصلاح قوانین و مقررات هم ورود کرده ایم، عنوان کرد: بیش از ۵۰ مصوبه در یکسال گذشته از دولت گرفته ایم و در سه ماه گذشته بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان طرح مالی زنجیره‌ای در سطح اوراق گام انجام شده است.
وی با بیان اینکه در شهریورماه مصوبه‌ای از دولت گرفتیم، افزود: واحد‌های تولیدی که از دولت طلب دارند اگر دولت مطالبات را با تاخیر پرداخت کند باید براساس مدت زمان تاخیر و متناسب با تورم، هزینه پرداخت شود.
وزیر صمت در مورد ماشین آلات معادن گفت: امسال در ۶ ماهه اول به اندازه کل سال مجوز واردات صادر کردیم و ماشین آلاتی که ساخت داخل ندارند مشخص و به سرعت ثبت سفارش می‌شوند و درباره ماشین آلاتی که در داخل نیز تولید می‌شوند روند صادرات ۵۰-۵۰ خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم اشتغال و تولید در الشتر و دلفان انجام شود باید چندکار انجام دهیم، افزود: بهترین روش توسعه صنعت در این شهرها، توسعه واحد‌های کوچک است.
وزیر صمت با تاکید بر کمک به رفع مشکلات واحد‌های نیمه تعطیل، تصریح کرد: البته نه واحد‌های که تنها زمین در اختیار دارند بلکه واحد‌هایی که حداقل ۶۰ درصد پیشرفت داشته و بازار داشته باشند مورد حمایت دولت خواهد بود.
فاطمی امین با اشاره به سرمایه گذاری‌های جدید، گفت: باید مسئولان لرستان با واحد‌های صنعتی شهر‌هایی که سرمایه گذاری‌های خوبی انجام شده مثل اراک مذاکره کنند تا سرمایه گذاران را ترغیب به سرمایه گذاری کنند.
وی با بیان اینکه واحد‌های صنعتی که در شهر‌های صنعتی بزرگ ایجاد شده اند حاصل سرمایه گذاری دولت نبوده و بخش خصوصی آن‌ها را ایجاد کرده است، بیان کرد: باید این فرهنگ در مردم ایجاد شود و مطالبه گری کنند.
همچنین استاندار لرستان گفت: ۱۹۰ واحد معدنی تعطیل در استان داریم و یک سوم از واحد‌های معدنی فعال نیز بین ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند.
فرهاد زیویار در این نشست با اشاره به مشکلات مالی و حقوقی برخی واحد‌های صنعتی استان، اظهار داشت: برای پیگیری این مشکلات رایزنی‌های زیادی در سطح کلان صورت گرفته است، اما چون طی سال‌های گذشته توجه اساسی به لرستان نشده نباید این انتظار را داشت که در یک سال همه این مشکلات حل شوند.
وی با اشاره به عزم دولت سیزدهم برای رفع مشکلات مناطق کمتر برخوردار، افزود: در سفر استانی رییس جمهور ۹ مصوبه امضا شد که ۶ مورد از آن‌ها در حال انجام است، اما سه مورد گرفتار مباحث حقوقی و مالی است که انتظار می‌رود مشکلات این واحد‌ها هم رفع و رجوع شود.
زیویار با اشاره به بازدید وزرا و معاونین و ده‌ها معاون وزیر از استان لرستان برای رفع این مشکلات، عنوان کرد: پیگیری‌هایی نیز از طریق مدیران استان با دستگاه‌های مرکز انجام شده که ماحصل این رفت و آمدها، رفع بسیاری از کاستی‌ها بوده است.
استاندار لرستان با اشاره به رفع مشکلات و فعالیت واحدهایی، چون سیلیکون متال، نساجی بروجرد، کارخانه ساخت کاغذ از سنگ، لاستیک سازی، ماشین سازی و آهک هیدراته، تصریح کرد: وقتی از مشکلات صحبت می‌کنیم باید از امید‌ها و پیشرفت‌ها هم بگوییم.
وی عنوان کرد: در سال‌های اخیر به استان لرستان توجهی نشده و نباید انتظار داشته باشیم که همه مشکلات ظرف یکسال رفع و رجوع شوند.
زیویار با تاکید بر اینکه با تاکید بر اینکه وزیر صمت قطعا پیگیر مسائل و مشکلات صنعتی و اقتصادی لرستان هستند، افزود: قول مساعد از سوی وزیر صمت داده شده که طرحی که امروز در شهرستان سلسله مورد بازدید قرار گرفت در دولت سیزدهم به بهره برداری برسد.