Skip to main content


پتی نیوز –

به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از مقایسه‌های خودرویی پر مخاطب بازار، نیسان ماکسیما اتوماتیک با سیتروئن زانتیا SX2000 است. تا چندین سال پیش خرید خودرو کاری آسان به‌شمار می‌آمد، اما پیشرفت این صنعت که با آمدن مدل‌های گوناگون در سگمنت‌های مختلف همراه شد، کار خرید و انتخاب را برای خریداران کمی دشوار کرد. امکانات رفاهی فراوان، طراحی‌های متفاوت و مشخصات فنی گوناگون، پارامتر‌هایی است که ممکن است علاقه‌مندان را دچار تردید کند.
معرفی نیسان ماکسیما اتوماتیک:
نیسان ماکسیما اتوماتیک، خودرویی ساخت کشور ژاپن است که در سال ۱۳۸۲ طراحی شد و در آن از یک موتور ۶ سیلندر با ۲۴ سوپاپ استفاده شده است. حجم موتور این خودرو ۳۰۰۰ سی‌سی است و به همین دلیل حداکثر قدرت آن ۲۲۷ اسب بخار در ۶۰۰۰ و ۴۰۰ دور در دقیقه است. بررسی‌های فنی نشان می‌دهد که نهایت گشتاور این خودرو ۲۸۸ نیوتن متر در ۳۰۰۰ و ۶۰۰ دور در دقیقه است.

در سیستم حرکتی آن از یک جعبه دنده ۴ دنده خودکار استفاده شده است. جالب است بدانید که این خودرو می‌تواند حداکثر سرعت ۲۵۵ کیلومتر در ساعت به شما هدیه دهد و شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برای آن ۸ ثانیه است. مصرف سوخت ترکیبی در این خودرو ۱۱.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است و حجم باک آن ۷۰ لیتر است. 

ماکسیما در طول ۱۰ سال مونتاژ در ایران (تا سال ۱۳۹۱) همواره به‌ عنوان یکی از برترین خودرو‌های مونتاژی کشور مطرح بود و علاقه‌مندان بسیاری داشته و دارد. مدل‌های دست‌دوم ماکسیما، به‌خصوص در نسخه‌های اتومات که به وفور در بازار وجود دارند، یکی از معدود خودرو‌های ایران است که بعد از گذشت چندین سال همچنان بازار دست‌دوم پرسود و منحصربه فردی دارد.

معرفی سیتروئن زانتیا SX۲۰۰۰:
سیتروئن زانتیا SX۲۰۰۰، خودرویی ساخت کشور فرانسه است که در سال ۱۳۸۰ طراحی شد و در آن از یک موتور ۴ سیلندر با ۱۶ سوپاپ استفاده شده است. حجم موتور این خودرو ۲۰۰۰ سی‌سی است و به همین دلیل حداکثر قدرت آن ۱۳۵ اسب بخار در ۵۰۰۰ و ۵۰۰ دور در دقیقه است. بررسی‌های فنی نشان می‌دهد که نهایت گشتاور این خودرو ۱۸۷ نیوتن متر در ۴۰۰۰ و ۲۰۰ دور در دقیقه است.

در سیستم حرکتی آن از یک جعبه دنده ۵ دنده دستی استفاده شده است، جالب است بدانید که این خودرو می‌تواند حداکثر سرعت ۲۰۳ کیلومتر در ساعت به شما هدیه دهد و شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برای آن ۱۰.۳ ثانیه است. مصرف سوخت ترکیبی در این خودرو ۹.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است و حجم باک آن ۶۵ لیتر است.

از جمله امکانات این خودرو می توان به قابلیت تنظیم ارتفاع خودرو و سیستم اتوماتیک قطع کننده سوخت هنگام حادثه اشاره کرد.

خودرو

نیسان ماکسیما اتوماتیک
سیتروئن زانتیا SX2000

کشور سازنده

ژاپن
فرانسه

سال (طراحی)

1382
1380

موتور

6 سیلندر 24 سوپاپه
4 سیلندر 16 سوپاپه

حجم موتور

3000سی سی
2000سی سی

حداکثر قدرت

227 اسب بخار در 6400 دور در دقیقه
135 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه

حداکثر گشتاور

288 نیوتن متر در 3600 دور در دقیقه
187 نیوتن متر در 4200 دور در دقیقه

جعبه دنده

4 دنده خودکار
5 دنده دستی

شتاب 0 تا 100

8 ثانیه
10.3 ثانیه

حداکثر سرعت

255 کیلومتر در ساعت
203 کیلومتر در ساعت

وزن

1390 کیلوگرم
1264 کیلوگرم

اندازه (میلیمتر)

4930 طول – 1780 عرض – 1435 ارتفاع
4524 طول – 1755 عرض – 1400 ارتفاع

فاصله بین دو محور

2751 میلیمتر
2741 میلیمتر

مصرف سوخت ترکیبی

11.5 لیتر در هر صد کیلومتر
9.1 لیتر در هر صد کیلومتر

حجم باک

70 لیتر
65 لیتر

استاندارد آلایندگی

یورو 3
یورو 2

میزان تولید CO2

228 گرم در هر کیلومتر
217 گرم در هر کیلومتر

ترمز و پایداری

ABS – BAS – EBD
ABS

کیسه هوا

کیسه هوای سرنشین جلو -مجموعا ۲ کیسه هوا
سرنشین جلو و راننده

سیستم صوتی

سیستم صوتی با قابلیت پخش سی دی و شش باند – چنجر با 6 CD
با شش بلندگو با امکان کنترل از روی فرمان مجهز به رادیو با امکان سی دی

انتهای پیام/
∎​