Skip to main content

به گزارش پتی نیوز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در نشست حزب حاکم این کشور از احداث مسیر بین‌المللی برای هدایت گاز روسیه به اروپا خبر داد.
ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که کشورش قصد دارد یک مسیر بین المللی برای صادرات گاز روسیه به قاره اروپا ایجاد کند.
اردوغان طی سخنرانی در نشست فراکسیون حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) گفت: در اروپا اکثر کشورها با مشکل تامین گاز در زمستان روبرو هستند ولی ما با ایجاد یک قطب گازی مشکلی نداریم.
به گفته اردوغان در گفتگوهای بین دولت ترکیه و روسیه برای ایجاد یک قطب گازی توافق شده است و کشورهای اروپایی می‌توانند از این مسیر گاز خود را تامین کنند.
ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه طی سخنرانی هفته گذشته در مجمع هفته انرژی روسیه پیشنهاد ایجاد بزرگترین مسیر گازی اروپا در ترکیه را ارائه کرد. در هفته‌های گذشته نشتی خط لوله نورداستریم مشکلات زیادی ایجاد کرده است.
به گفته اردوغان، این مسیر گازی باید هر چه زودتر ایجاد شود و مناسب‌ترین مکان برای آن منطقه اروپایی ترکیه موسوم به منطقه تراس است. تراس سرزمینی جغرافیایی و تاریخی در جنوب شرقی اروپا است که امروزه بین بلغارستان، ترکیه و یونان تقسیم شده است.