Skip to main content

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، با رونق گرفتن بازار رمزارزها، هر روز نام توکن و کوین جدیدی بر سر زبان‌ها می‌افتد که بسیاری از آن‌ها پس از مدت کوتاهی بدون پشتوانه یا جعلی از آب در می‌آیند. حدود دو سال از معرفی کینگ مانی (kingmoney) توسط یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای و پرداخت پورسانت به اعضای شبکه می‌گذرد و حالا دیگر کمتر کسی در حوزه بازاریابی شبکه‌ای هست که ماجرای آن را نداند.

به دلیل ابهامات و سوالات زیاد مخاطبین در مورد جعلی بودن یا نبودن کینگ مانی و آینده آن، گزارش پیش رو به بررسی نقاط مبهم و غیرشفاف مرتبط با رمزارز کینگ مانی پرداخته است.
به طور خلاصه می‌توان گفت کینگ مانی منشوری از ادعا‌های کذب، گاف‌های نرم افزاری و باگ‌های فنی است که با ادعای رمز ارز اموال مردم را تصاحب کرده است. در حالی که هیچ گونه پشتوانه بلاکچین در این پروژه وجود ندارد.
نکته: در دو سال گذشته هر بار پس از نقد باگ‌ها و ایرادات فنی کینگ مانی توسط گروه‌ها و سایت‌های مختلف، گردانندگان کینگ مانی اقدام به تغییر ظواهر و مخفی کردن این اشکالات از دید عموم کرده‌اند تا به اصطلاح آبجکشن‌های مجموعه بازاریابی شبکه‌ای را رفع کنند. قابل توجه این که تاریخچه و آرشیو کلیه باگ‌های فنی کینگ مانی در اختیار ایران هشدار محفوظ است.
سپید‌نامه کینگ‌مانی
سپیدنامه یا whitepaper درحوزه رمزارز‌ها به سندی گفته می‌شود که شرح کاملی از جزییات فنی، اهداف تجاری و سایر موارد مرتبط با راه‌اندازی و مبادله یک رمزارز را در بر می‌گیرد و به منظور شفاف سازی در مورد فعالیت‌های تیم‌های توسعه‌دهنده یک رمزارز و آگاهی بخشی به کاربران آن رمزارز منتشر می‌شود. سپیدنامه‌ها چنان‌که اشاره شده در برگیرنده تمام جزییات فنی فعالیت یک رمزارز از جمله الگورتیم رمزنگاری مورد استفاده، سازوکار تایید و پردازش تراکنش‌ها و الگوریتم تفاهم مورد استفاده است.

در قدم اول برای بررسی دقیق‌تر کینگ مانی، نسخه اول سپید‌نامه آن که از ابتدای پروژه تا تابستان ۱۴۰۰ در وب‌سایت آن بارگذاری شده بود و در دسترس عموم قرار داشت را به دقت مطالعه می‌کنیم. در بررسی این سپیدنامه نکات جالبی جلب توجه می‌کند؛ (سپیدنامه اول پس آشکار شدن باگ‌ها و اشتباهات فراوان آن، کنار گذاشته شد و نسخه دیگری به جای آن نوشته شد.)
فارسی زبان بودن نویسنده
در متن سپیدنامه که به زبان انگلیسی نگارش شده است اشتباهات گرامری و املایی متعددی وجود دارد که نشان از عدم تسط نگارنده به زبان انگلیسی داشته و فرضیه فارسی زبان بودن نگارنده را تایید می‌کند. (احتمالا حدث بزنید چه کسی است.)
ادعا‌های متناقض
فراوانی ادعا‌های متناقض، فاقد دلایل فنی و در بیشتر موارد از نظر فنی نادرست که در بخش‌های مختلفی از متن موجود به چشم می‌خورند. بسیاری از این ادعا‌های متناقض توسط کارشناسان مستقل در رسانه‌های مجازی تبیین شده است. به عنوان نمونه برخی از گاف‌های کینگ مانی را مرور می‌کنیم.
استخراج کینگ مانی از گوشی!
در متن سپیدنامه کینگ مانی ادعا شده است این رمزارز قابل استخراج است. در بررسی‌های بیشتر نرم افزاری معرفی شده که از طریق گوشی تلفن همراه کینگ مانی استخراج می‌شود. موضوعی عجیب و خنده دار که نشان از دروغ بودن ادعا‌های مطرح شده دارد.
کینگ مانی مثل بیت کوین!
در بخشی از وب‌سایت کینگ مانی ادعا شده است که این رمزارز مشابه بیت‌کوین است، اما در بررسی فنی هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع یافت نشد و صرفا ادعایی بدون پشتوانه علمی برای توجیه مخاطب است.
کینگ مانی روی اتریوم!
در بخشی دیگری از سایت کینگ مانی ادعا شده است که این رمزارز به زودی بر روی زنجیره اتریوم راه‌اندازی خواهد شد که علاوه بر اینکه برای اثبات آن مدارکی ارائه نداده، تناقض آشکار با موارد قبلی (قابلیت استخراج و شباهت با بیت کوین) دارد.
شاهکار کینگ مانی؛ رمز ارز بدون بلاکچین!
در پروژه‌های بلاکچین و رمز ارز سازوکار فنی و رمزنگاری پروژه در صورت اجرای صحیح در عمل غیرقابل دستکاری هستند و از طرفی در این نوع پروژه‌ها برای جلب اعتماد کاربران و همچنین فراهم کردن امکان بررسی پروژه توسط متخصصین حوزه رمزارز‌ها و زنجیره‌بلوکی کلیه پروژه‌های معتبر اقدام به انتشار گسترده کد‌های پروژه‌های رمزارزی می‌نمایند.
گردانندگان کینگ مانی اساساً تا کنون از انتشار هر نوع نمونه‌ای از کد‌های پروژه خودداری کرده اند. امری که در حوزه رمز ارز‌ها به هیچ وجه در هیچ پروژه‌ای قابل قبول نیست و این اولین نشانه کلاهبرداری بودن پروژه کینگ‌مانی است.
خوب است بدانید شواهد مستندات متقن و غیرقابل انکاری وجود دارد که ثابت می‌کند کینگ مانی فروخته شده به مردم اساساً بر بستر بلاکچین نبوده است. به بیان دیگر، آن چیزی که با نام کینگ مانی در کیف پول کاربران مشاهده می‌شده یا هم اکنون وجود دارد، رمز ارز به معنای واقعی نیست و تنها نمایشی از رمز ارز به صورت اعداد و کد‌های مختلف به کاربران ارائه شده است.
دستکاری در کیف پول کاربران
در یک پروژه رمزارزی معتبر و موفق امکان هر نوع تغییری در زنجیره‌بلوکی رمزارز بدون رضایت کاربران وجود ندارد و برای مثال کاربر یک کیف‌پول رمزارزی تا زمانی که اقدامی برای ارسال رمزارز از کیف‌پول خود انجام ندهد رمزارزی از کیف‌پول وی جابه‌جا نخواهد شد. با بررسی کد‌های یک پروژه به‌خوبی می‌توان ضمن صحت‌سنجی ادعا‌های توسعه‌دهندگان از عدم وجود هر نوع کد یا برنامه مخرب برای سرقت یا تغییر موجودی رمزارز کاربران اطمینان حاصل کرد.
با توجه به اینکه کد‌های زنجیره‌بلوکی کینگ مانی منتشر نشده است، هرگونه دستکاری و تقلب در آن به آسانی امکان وقوع دارد. موضوعی که کاربران صرافی یوتی بایت مدت‌هاست با آن درگیر هستند.
کینگ مانی و بازاریابی شبکه‌ای
سایت و وایت پیپر کینگ مانی از ابتدا تا انتها تاکید فراوانی به ارتباط بین کینگ مانی با بازاریابی شبکه‌ای داشته است. براساس ادعای مطرح شده در مستندات فنی منتشر شده توسط گردانندگان مجموعه کینگ مانی، کینگ‌مانی با هدف تسهیل نقل و انتقالات پولی و همچنین انجام تراکنش‌های مرتبط با بازاریابی شبکه‌ای توسعه داده شده است. وب سایت رسمی کینگ مانی خود را یک نوآوری در شیوه‌های انتقال ارزش در جریان فعالیت‌های مرتبط با بازاریابی شبکه‌ای معرفی می‌کند. موضوعی که بعد از حاشیه‌های به وجود آمده برای شرکت بازاریابی شبکه‌ای و برخورد‌های صورت گرفته تا حد ممکن از سوی گردانندگان کینگ مانی انکار شده است.

نتیجه اینکه، با بررسی‌های انجام گرفته توسط کارشناسان مستقل تا کنون مدرکی که نشان دهنده وجود رمزارز و زنجیره بلوکی مطابق با ادعا‌های مطرح شده در وب‌سایت کینگ‌مانی باشد به دست نیامده و چنین رمزارزی وجود خارجی ندارد و وب‌سایت و کیف‌پول مرتبط با آن پوششی برای کلاهبرداری هستند. ( طبق بررسی پایگاه آگاه سازی و اطلاع رسانی جرایم اقتصادی در فضای مجازی)