Skip to main content

اگر تا سال پیش از کارشناسان و افراد باتجربه حوزه ارزهای دیجیتال می‌پرسیدید آیا روی دوج کوین سرمایه‌گذاری کنیم یا نه، به شما می‌خندیدند و می‌گفتند سرمایه خود را دور نریزید، چون این پروژه آینده‌ای ندارد. امروز اما یک سرمایه‌گذار دوج کوین با لبخندی مملو از حس پیروزی از بالا به این افراد نگاه می‌کند. این بار رستگاری نه فقط برای نهنگ‌ها، بلکه برای میگوها و پلانکتون‌ها هم بود؛ قیمت دوج کوین واقعاً در یک سال ۷,۰۰۰٪ رشد کرد.
سرمایه‌گذاران کوچک دوج کوین بی‌شمار هستند. چه بسیار افرادی که قیمت پایین این ارز را دیدند و بدون توجه به موارد بنیادین پروژه مانند تعداد واحدهای در گردش و برنامه‌های آینده آن، با خود گفتند: «اگر قیمتش یک دلار بشه،‌ زندگیمو زیر و رو می‌کنه.»
زمانی تحلیل‌گران یک دلار شدن قیمت دوج کوین را «رویای افراد فقیر» می‌دانستند، اما حالا با توجه به قیمت ۰.۱۴ دلاری، این ماموریت خیلی هم غیرممکن به نظر نمی‌رسد.
اوج‌گیری دوج کوین از کجا شروع شد و چرا تا این اندازه حامی و پشتیبان دارد؟ آیا برای دوج کوین برنامه‌ها دارند؟ این مقاله پاسخ این سؤالات را بررسی می‌کند.
این مقاله صرفاً تحلیلی بوده و نظرات شخصی خودم در آن دخیل است، بنابراین به‌ هیچ‌عنوان نباید این مقاله را یک پیشنهاد سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید.
اوج‌گیری دوج کوین از کجا شروع شد؟
نمودار قیمت دوج کوین از اواسط ۲۰۱۹ تا اوایل ۲۰۲۱
دوج‌ کوین از قدیمی‌های بازار ارزهای دیجیتال است و فراز و فرودهای زیادی در نمودار قیمت آن دیده می‌شود، اما اگر بخواهیم خیلی از حال دور نشویم و روند اصلی قیمت را مرور کنیم، همه چیز از ایلان ماسک شروع می‌‌شود. در ادامه به ترتیب رویدادهایی را مرور می‌کنیم که باعث جلب هر چه بیشتر توجه به دوج کوین شد:
۲ آوریل ۲۰۱۹ – ایلان ماسک: دوج کوین می‌تواند رمز ارز موردعلاقه من باشد
روز ۲ آوریل ۲۰۱۹ (۱۳ فروردین ۹۸)، ایلان ماسک، کارآفرین افسانه‌ای و مدیرعامل شرکت‌های غول‌پیکری همچون تسلا و اسپیس‌ایکس، در پاسخ به توییتی که از او خواسته بود «مدیرعامل دوج کوین» شود، نوشت:
دوج کوین می‌تونه رمز ارز موردعلاقه من باشه. خیلی باحاله!
روز بعد ایلان ماسک دو توییت دیگر درباره دوج کوین منتشر کرد که یکی از آنها مربوط به قیمت بود:
ارزش دوج کوین می‌تواند تغییر کند.
پس از این توییت‌ها قیمت هر دوج از ۰.۰۰۲ دلار (۲۸ تومان) به حدود ۰.۰۰۳ دلار (حدود ۵۰ تومان) به‌ازای هر واحد رسید. با این حال، با توجه به وضعیت نه‌چندان خوب بازار ارزهای دیجیتال در آن مقطع، خیلی زود توییت‌های ایلان ماسک به فراموشی سپرده شد و قیمت دوج کوین دوباره تا مدتی وارد روند نزولی شد.
البته قبل از این توییت‌ها، ایلان ماسک در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ (۲۶ شهریور ۹۷)، از جکسون پالمر، یکی از بنیان‌گذاران دوج کوین درخواست کرد تا برای پیام‌های اسپم در توییتر فکری بکند که البته این هم باعث مشهورشدن جکسون پالمر شد.
ژوییه ۲۰۲۰ – دوج کوین در تیک‌تاک؛ قیمت باید ۱ دلار شود!
در اوایل ژوییه ۲۰۲۰ (اواسط تیتر ۹۹)، رشد ۸۰ درصدی دوج کوین پس از آن رخ داد که یکی از کاربران مشهور شبکه اجتماعی تیک‌تاک با نام کاربری «James Galante» در ویدیویی با عنوان «بیایید ثروتمند شویم»، دنبال‌کنندگان خود را به سرمایه‌گذاری در این رمز ارز ترغیب کرد.
او از کاربران تیک‌تاک خواست هر کدام ۲۵ دلار روی دوج کوین سرمایه‌گذاری کنند و منتظر بمانند تا قیمت آن از ۰.۰۰۲۳ به ۱ دلار برسد، که در این صورت سرمایه آن‌ها به بیش از ۱۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.
در این ویدیو گفته شد:
بیایید ثروتمند شویم. دوج کوین تقریباً بی‌ارزش است. ۸۰۰ میلیون کاربر تیک‌تاک وجود دارد. وقتی قیمت آن به ۱ دلار برسد، صاحب ۱۰,۰۰۰ دلار هستید. به هر کس که می‌شناسید بگویید.
ژانویه ۲۰۲۱ – ماجرای سهام گیم‌استاپ؛ رشد ۱,۱۰۰ درصدی در دو روز
روز ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ (۲۲ دی ۹۹) یک انجمن اینترنتی در پلتفرم ردیت (Reddit.com) به‌نام گروه «WallstreetBets» توانست بازارهای سهام آمریکا را به‌شدت تحت تأثیر خود قرار دهد. در این انجمن اینترنتی ده‌ها هزار معامله‌گر کوچک تصمیم گرفتند به جنگ شرکت‌های سرمایه‌گذاری بروند و با خرید سهام شرکت‌هایی که در نزدیکی نابودی هستند آنها را نجات دهند. یکی از این شرکت‌ها گیم‌استاپ (Gamestop)، فروشگاه بازی‌های کامپیوتری فیزیکی بود که به‌علت شیوع کرونا در مرز ورشکستگی قرار داشت. با خرید گسترده سهام از سمت معامله‌گران کوچک، ارزش سهام این شرکت چندصد درصد افزایش یافت و از ورشکستگی نجات پیدا کرد.
چند روز بعد، موج گروه WallstreetBets به طرفداران بی‌شمار دوج کوین رسید و آنها تصمیم گرفتند با کاری مشابه، قیمت دوج کوین را به اوج برسانند.
در کمتر از دو روز قیمت هر دوج حدود ۱,۱۰۰٪ رشد کرد که در تاریخ بازار پرنوسانِ ارزهای دیجیتال هم کم‌سابقه است.
فوریه ۲۰۲۱ – ایلان ماسک و حامیان بزرگ وارد می‌شوند
روز ۴ فوریه ۲۰۲۱ (۱۶ بهمن ۹۹) ایلان ماسک توییت زد:
دوج کوین پول مردم است.
توییت‌های پیاپی ایلان ماسک درباره دوج کوین
خیلی زود اسنوپ داگ، رپر مشهور و جین سیمونز (Gene Simmons)، خواننده مشهور گروه کیس (Kiss) هم حمایت خود را از دوج کوین اعلام کردند و این رمز ارز دوباره بیش از ۱۰۰٪ رشد را تجربه کرد.
اینجا آغاز موج جدید حمایت‌ها از دوج کوین بود.
فوریه ۲۰۲۱ تاکنون – موجی از پذیرش و حمایت
اکنون که در حال نوشتن این مقاله هستم، همچنان ایلان ماسک، مارک کوبانِ میلیاردر و سایر سلبریتی‌های مشهور، در حال حمایت از دوج کوین هستند.
همچنین پذیرش دوج کوین در خودپردازها و به‌عنوان روشی برای پرداخت هزینه کالا و خدمات، اخبار اخیر این حوزه را به خود اختصاص می‌دهند. به‌عنوان یک نمونه بارز، باشگاه بسکتبال دالاس ماوریکس که مالک آن مارک کوبان است، دوج کوین را به‌عنوان روشی برای خرید محصولات طرفداری این باشگاه پذیرفته است.
توییت‌های ایلان ماسک و سایر سلبریتی‌ها، افزایش تعداد حامیان و طرفداران و اخبار پذیرش‌ها هنوز عامل محرک قیمت دوج کوین هستند و مشخص نیست چه زمانی این روند به پایان می‌رسد.
آیا برای دوج کوین نقشه‌ها کشیده‌اند؟

ایلان ماسک گفته است دوج کوین می‌تواند آینده ارزهای دیجیتال باشد، اما چرا دوج کوین؟
دوج کوین دو چیز دارد که می‌تواند آن را تبدیل به یک برند کند و این دو چیز در اغلب ارزهای دیجیتال دیگر دیده نمی‌شود:
داستان جذابجامعه پویا
سکه «سگ بامزه» فقط قرار بود یک شوخی باشد. بنیان‌گذاران آن بدون هیچ توجهی به آینده آن و بدون هیچ برنامه‌ای برای بازاریابی آن را ساختند. اما همین رمز ارز بامزه، با قیمت پایین خود خیلی زود تبدیل شد به یکی از راه‌های خوبِ جمع‌آوری کمک برای خیریه و همچنین روش ارزانی شد برای پرداخت پاداش به محتوای خوب در اینترنت. استفاده از دوج کوین برای خیریه آن را به یک «رمز ارز مقدس» به‌اصطلاح «Holy Coin» تبدیل کرده است. همچنین حالت طنز این رمز ارز، هرکسی را به سمت آن سوق می‌دهد. در این باره توصیه می‌کنم مقاله «دوج کوین چرا و چگونه محبوب شد؟» را بخوانید.
جامعه خوب، ثروت دیگر دوج کوین است که ارزهای دیجیتال زیادی از آن بی‌بهره هستند؛ پر از مردم عادی از همه قشر. کافی است سری به صفحه ردیت دوج کوین بزنید که ۱.۳ میلیون عضو دارد (تعداد اعضای ردیت اتریوم کمتر از ۸۰۰ هزار است) یا در توییتر عبارت «Dogecoin» را جستجو کنید تا ببینید که چطور در قلب طرفدارانش جا دارد؛ خیلی‌ها دوج کوین را «پول خودمانی» یا «پول فقرا» می‌دانند؛ پولی پاک که به‌عقیده طرفدارانش واقعاً برای مردم است. همچنین تا زمانی که طنز و شوخی در دنیای واقعی وجود دارد، دوج کوین هم در دنیای دیجیتال طرفداران خاص خود را خواهد داشت، تا زمانی که پدیده دیگری برای رقابت پیدا شود.

کارآفرینان و کسب‌وکارهای سراسر جهان هم عاشق محصولاتی هستند که همین دو ویژگی داستان جذاب و جامعه پویا را داشته باشند. این دو مورد از اصلی‌ترین ارکان بازاریابی به شمار می‌روند. البته نباید ضعف‌های فنی و ضعف‌های بازار دوج کوین را فراموش کرد، اما این‌ها هم می‌توانند در گذر زمان رفع شوند. از طرف دیگر، تعداد واحدهای بی‌نهایت دوج کوین که یکی از معایب آن تلقی می‌شد، حالا به‌عنوان یک مزیت دیده می‌شود؛ مزیتی که کارمزدهای نزدیک به صفر و کاربرد برای پرداخت‌های خرد را ممکن می‌کند.
بنابراین تعجب نمی‌کنم اگر در آینده نزدیک تعداد پذیرندگان دوج کوین از شرکت‌های بزرگ و مهم افزایش پیدا کند و تعداد حامیان آن روزبه‌روز بیشتر شود؛ هیچ‌کس بدش نمی‌آید خودش را به این داستان جذاب و جامعه پویا گره بزند.
در پایان تأکید می‌کنم این مقاله صرفاً تحلیلی بوده و نظرات شخصی خودم در آن دخیل است، بنابراین به‌ هیچ‌عنوان نباید این مقاله را یک پیشنهاد سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید بازارها تا ابد رشد نمی‌کنند.