Skip to main content

سرفصل‌های این مقاله
قیمت لحظه ای رپد بیت کوین

coinmarketcap-currency-widget” data-currencyid=”3717″ data-base=”USD” data-secondary=”” data-ticker=”true” data-rank=”true” data-marketcap=”true” data-volume=”true” data-statsticker=”true” data-stats=”USD”>
 
نمودار رپد بیت کوین

دنیای رمز ارزها دنیای پیچیده‌ای است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است تا جایی که حتی با دیدن دوره‌های مختلف آموزش رمز ارز، برای پیشرفت و سرمایه گذاری نیاز است تا با استفاده از راه‌های مختلف به کسب تجربه در این حوزه بپردازیم. یکی از ارزهای دیجیتال که به تازگی پا در دنیای رمزارزها گذاشته و هدف آن برطرف کردن مشکلات مربوط به بلاک چین بیت کوین است، رمز ارز رپد بیت کوین نام دارد. در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی این رمز ارز، مزایا و معایب و آینده آن بپردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.
تاریخچه رمز ارز رپد بیت کوین (wrapped bitcoin)
رمز ارز رپد بیت کوین، یک نسخه رمزگذاری شده بیت کوین (BTC) است که بر روی بلاک چین اتریوم (ETH) اجرا می‌شود. WBTC با استاندارد سازگاری اولیه بلاک چین اتریوم که به آن اجازه می‌دهد به طور کامل در اکوسیستم مبادلات غیرمتمرکز، خدمات وام دهی رمزنگاری ، بازارهای پیش بینی و سایر برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) با ERC-20 ادغام شود، مطابقت دارد.
WBTC همچنین از طریق شبکه‌ای از بازرگانان و متولیان تحت نظارت بیت کوین به نسبت ۱: ۱ پشتیبانی می‌شود و اطمینان حاصل می‌کند که قیمت آن در هر زمان به بیت کوین وابسته است و به کاربران اجازه می‌دهد نقدینگی را بین شبکه‌های BTC و ETH به صورت غیر متمرکز و انتقال دهند. رپد بیت کوین ابتدا در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۸ اعلام شد و رسماً در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹ راه اندازی شد.
بنیانگذاران رمز ارز رپد بیت کوین
پروژه Wrapped Tokens، که WBTC بخشی از آن است، توسط افراد ایجاد نشده است، بلکه پروژه مشترک سه سازمان BitGo ، Kyber Network و Ren است.

BitGo، که در سال ۲۰۱۳ توسط دانشمند و کارآفرین آمریکایی، مایک بلش تأسیس شد، یک شرکت نهادی برای نگهداری، تجارت و خدمات مالی دارایی‌های دیجیتالی است. BitGo علاوه بر اینکه یکی از توسعه دهندگان WBTC است، به عنوان نگهبان اصلی آن (نهادی که توکن های WBTC و کلیدهای مورد نیاز برای ضرب بیش‌تر آنها را در اختیار دارد.) نیز عمل می‌کند.
Kyber Network یک پروتکل نقدینگی روی بلاک چین است که ادغام توکن‌های مختلف ارزهای رمزنگاری شده و برنامه‌های DeFi را امکان پذیر می‌کند. در سال ۲۰۱۷ توسط Loi Luu ، Victor Tran و Yaron Velner تأسیس شد و در سنگاپور مستقر است. همراه با Ren ، Kyber Network به ایجاد WBTC کمک کرده است و همچنان به عنوان یک تاجر در شبکه خود فعالیت می‌کند.
همانند Kyber ، Ren یک شرکت متمرکز بر ادغام متقابل بلاکچین دارایی‌های ارزهای رمزنگاری شده و برنامه‌های DeFi از طریق راه حل‌هایی مانند RenBridge ، RenVM و… است. در سال ۲۰۱۷ توسط تایانگ ژانگ و لونگ وانگ تأسیس شد.

ویژگی های رمز ارز رپد بیت کوین

قابلیت مقیاس­ پذیری

یکی از مزایای عمده رمز ارز رپد بیت کوین، مقیاس پذیری آن است و چون توکن‌های آن در بلاک چین اتریوم قرار دارد، تراکنش‌های آن سریع‌تر و میزان هزینه آن نسبت به بیت کوین اصلی کمتر خواهد بود. همچنین برای انجام تراکنش و ذخیره سازی گزینه‌های بیش‌تری نیز در اختیار کاربران خود قرار داده است.

استفاده از قراردادهای هوشمند

از دیگر کارکردهای WBTC می‌توان به استفاده از قراردادهای هوشمند مانند قراردادهای هوشمند اتریوم اشاره کرد. این نوع از قراردادها، پروتکل‌های خودکار و از پیش برنامه ریزی شده هستند که تا زمان ظهور اتریوم جایی در دنیای فناوری نداشتند، اما در حال حاضر فناوری عمده‌ای در بلاک چین به حساب می‌آید. مدیریت انواع تراکنش و فعال نگه د اشتن گره‌های مختلف برای پشتیبانی از چندین ارز، کار بسیار دشواری است؛ اما حال کافیست که صرافی‌ها، کیف پول‌ها و اپلیکشن‌های پرداخت تنها یک گروه اتریوم داشته باشند.

سپرده­‌گذاری WBTC

یکی از کارکردهای محبوب دیفای، سپرده گذاری یا استیکینگ است. در حال حاضر چندین نسخه پروتکل سپرده گذاری وجود دارد که اکثریت آن‌ها کاربر را به مسدود کردن رمز ارز در یک قرارداد هوشمند با یک مدت زمان مشخص در ازای گرفتن پاداش ملزم می کنند. در سپرده گذاری رمز ارز رپد بیت کوین، کاربران می‌توانند با تبدیل BTC خود به WBTC از مزایای این پروتکل نسل آینده بهره‌مند شوند. همچنین شما می‌توانید با استفاده از پلتفرم‌هایی مانند CoinList به صورت خودکار با سپرده گذاری WBTC در کیف پولتان پاداش دریافت کنید.
مزایا و معایب رپد بیت کوین

در خصوص برخی از مزایا و معایب رمز ارز رپد کوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
مزایا:

ادغام: شما می‌توانید با استفاده از این قابلیت بیت کوین‌های خود را در شبکه اتریوم ادغام کنید و به بزرگترین اکوسیستم موجود در بازار رمزارزها، کیف پول‌های منحصر به فرد، برنامه‌های کاربردی و بازی‌های مبتنی بر بلاک چین دسترسی پیدا کنید.
نقدینگی بالا: با استفاده از این قابلیت رپد بیت کوین نقدینگی بیت کوین را به اکوسیستم اتریوم می‌رساند. همچنین از آنجا که نقدینگی بازار WBTC در مقایسه با سایر موارد مشابه مانند RenBTC بیش‌تر است، سفارشات خرید یا فروش در آن آسان‌تر و ایمن‌تر می‌باشد.
سرعت بالا: از آنجا که سرعت معاملات WBTC بسیار سریع‌تر از معاملات بیت کوین است و از طرفی دیگر بلاک چین اتریوم از بلاک چین بیت کوین سرعت بیش‌تری دارد؛ بنابراین این قابلیت جابجایی WBTC بین کیف پول اتریوم و صرافی‌ها را کارآمدتر کرده است.
دریافت پاداش: با استفاده از ییلد فارمینگ یا وام دادن رمزنگاری، امکان دریافت پاداش و کسب درآمد برای کاربران رپد بیت کوین فراهم شده است.
قابلیت دسترسی آسان: انجام معاملات خریدوفروش رمز ارز رپد بیت کوین در اکثریت صرافی‌های معتبر متمرکز و غیر متمرکز در دسترس است و سرمایه گذاران می‌توانند به راحتی در هر زمانی این رمز ارز را معامله کنند.
قابلیت دیفای: این قابلیت رپد بیت کوین امکان مشارکت یک پارچه در پروژه‌های دیفای در زمان کمتر و با هزینه کمتر برای تبدیل بیت کوین به اتریوم را فراهم کرده است.

معایب:

دریافت هزینه برای تبدیل بیت کوین به رپد بیت کوین: با وجود اینکه برخی پلتفرم‌ها مانند Coinlist کارمزد معاملاتی پایین مثلاً ۰.۲۵ درصد دریافت می‌کنند، اما اگر تعداد تراکنش بیش‌تری انجام دهید به طبع هزینه‌ها نیز افزایش خواهند یافت.
متمرکز بودن: از آنجا که شرکت BitGo که نظارت بر ضرب WBTC را بر عهده دارد، یک شرکت متمرکز است. بنابراین می‌تواند به راحتی حساب‌ها را مسدود کرده و از خرید مجدد بیت کوین جلوگیری کند. این موضوع اصل تمرکززدایی را که اساس صنعت بلاک چین را تشکیل می‌دهد می‌تواند تضعیف کند. در نتیجه با توجه به قابلیت‌ها و کاربردهای مختلفی که دارد هنوز هم نمی‌توان کاملاً به آن اعتماد کرد.

چه چیزی رپد بیت کوین را منحصر به فرد می کند؟
با توجه به اینکه بیت کوین قدیمی‌ترین و بزرگترین ارز رمزنگاری شده در بازار است، می تواند از پایگاه گسترده کاربران و حجم نقدینگی چند ده میلیارد دلاری برخوردار باشد. با این حال، عملکرد بلاک چین آن با استانداردهای مدرن نسبتاً اساسی است.
بر خلاف بیت کوین، اتریوم از ابتدا به گونه‌ای ساخته شد تا از موارد استفاده پیشرفته‌تر با استفاده از فناوری قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند و صنعت کل را تحت عنوان “تامین مالی غیر متمرکز” ایجاد کند. اتریوم و محصولات مشتق شده از آن ابزارهای مالی پیشرفته‌ای مانند وام و بیمه را به کاربران خود ارائه می‌دهند که متکی به واسطه‌های مورد اعتماد نیستند.
WBTC با “رپد” BTC در استاندارد ERC-20 ، ادغام کامل یک دارایی شبیه بیت کوین را در این محیط پیشرفته برنامه‌های غیرمتمرکز مالی امکان‌پذیر می‌کند و نقدینگی عظیمی را که مربوط به بازار BTC است به همراه می‌آورد. علاوه بر این، رمز ارز رپد بیت کوین کار را برای مبادلات، کیف پول و خدمات پرداختی که با Ethereum کار می‌کنند بسیار آسان می‌کند: به جای اجرای دو نود جداگانه برای شبکه‌های ETH و BTC، آن‌ها می‌توانند عملیات WBTC را فقط با یک نود اتریوم پشتیبانی کنند.
سرانجام، زمان مسدودسازی سریع‌تر بلاک چین اتریوم – به ترتیب حدود ۱۵ ثانیه در مقابل ۱۰ دقیقه – سرعت انجام تراکنش WBTC را در مقایسه با بیت کوین‌های واقعی افزایش می‌دهد.
چند سکه [WBTC] در گردش وجود دارد؟
هیچ برنامه از پیش تعیین شده‌ای برای انتشار WBTC وجود ندارد. توکن‌های WBTC با توجه به تقاضای کاربران به صورت خودکار ضرب یا سوزانده می‌شود. از آنجا که رپد بیت کوین همیشه توسط بیت کوین با نسبت ۱: ۱ پشتیبانی می‌شود، تعداد توکن‌های در گردش بستگی مستقیم به میزان ذخایر بیت کوین در شبکه WBTC دارد. تا اکتبر ۲۰۲۰، این تعداد کمی بیش از ۹۴۰۰۰ توکن بود که در مجموع تقریباً ۱ میلیارد دلار ارزش داشت.
توکن­ های WBTC چگونه تولید می­ شوند؟

در خصوص به روز رسانی‌ها و تغییرات عمده پروتکل، نقش‌های تاجر و محافظ که وظیفه مدیریت سیستم را به عهده دارند، اعضای حاکم WBTC DAO تصمیم گیری می‌کنند. مراحل تولید توکن های WBTC به صورت زیر انجام می‌شود.

هر کاربری که BTC داشته باشد و بخواهد آن را به توکن WBTC تبدیل کند باید ابتدا با تاجران تماس بگیرد.
پس از تماس کاربر، تاجران با اجرای فرآیندهای ثبتی برای تایید هویت کاربر، فرآیند ضرب و سوزاندن توکن‌های WBTC را شروع می‌کنند. (این مرحله با تایید هویت شناخت مشتری (KYC) و ضد پول شویی (AML) انجام می‌شود.
وظیفه محافظان نیز انجام کار اصلی تبدیل BTC به WBTC و ضرب و سوزاندن توکن‌ها در بلاک چین اتریوم است.
با سوزانده شدن WBTC، BTC از حفاظت محافظ درآمده و به کاربر برگردانده می‌شود و بالعکس با ضرب شدن WBTC، BTC از کاربر گرفته شده و توسط محافظ ذخیره می‌شود.

امنیت شبکه رپد بیت کوین
توکن‌های WBTC توسط بلاک چین اصلی که روی آن کار می‌کنند، ایمن می‌شوند. به نوبه خود، ETH توسط تابع اثبات کار Ethash، نماینده خانواده Keccak از توابع هش محافظت می‌شود.
چرا به رپد بیت کوین اعتماد کنیم؟
از آنجا که بیت کوین و اتریوم نمی توانند به زبان خود با یکدیگر تعامل و گفتگو داشته باشند و این خود یک خلل است، بنابراین باید بین کاربران اعتماد وجود داشته باشد. کاملاً واضح است که توکن WBTC به دلیل متکی بودن به افراد و سازمان‌ها بجای کدها برای مدیریت سیستم، هرگز نمی‌تواند امنیت یا بی واسطگی BTC را داشته باشد. به همین منظور WBTC برای جلب اعتماد کاربران و شفافیت، مورد حسابرسی‌ها منظم قرار می‌گیرد و تمامی تراکنش‌ها و تاییدیه‌های درون زنجیره‌ای آن برای شبکه بیت کوین و اتریوم منتشر می‌شود. همچنین کاربران می‌توانند تمامی BTC های ارسالی به آدرس WBTC در بلاک چین بیت کوین را به طور مستقیم تایید کرده و مشاهده کنند که آیا تراکنش‌های آن‌ها با WBTCهای ساخته شده در بلاک چین اتریوم همخوانی دارد یا خیر. همچین برعکس این فرآینده یعنی سوزاندن WBTC برای در گرو درآوردن BTC نیز در زنجیره قابل ردیابی است.
رپد بیت کوین (WBTC) را از کجا می توانید خریداری کنید؟
شما می‌توانید WBTC را در چندین صرافی اعم از متمرکز و غیر متمرکز خریداری کنید که در شبکه Wrapped Bitcoin به عنوان تاجر فعالیت می‌کنند. برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

بایننس
OKEx
هووبی گلوبال
شبکه Kyber
یونی سوآپ

کاربردهای توکن WBTC
از کاربردهای WBTC می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قرض گرفتن یا قرض دادن WBTC با استفاده از Compound
استفاده از آن برای مبادله حاشیه‌ای در اپلیکیشن غیر متمرکز bZx Fulcrum

آینده رپد بیت کوین

آینده توکن WBTC به نحوه استفاده افراد از آن بستگی ندارد، بلکه به اینکه چه توسعه دهندگانی با استفاده از این توکن به خلق برنامه‌ها می‌پردازد وابسته است. توکن WBTC نیازی به داشتن مجوز ندارد و در آینده به عنوان یکی از ارکان اپلیکیشن‌های دیفای تبدیل خواهد شد. TokenSets سازنده محصولاتی برای مبادله خودکار بین ETH و WBTC برای کسب سود از هر دو دارایی، بهترین مثال برای نشان دادن اینکه WBTC چگونه به بنیان دیگری برای دیفای تبدیل می‌شود، است.
 جمع بندی
در این مقاله به معرفی و بررسی کاربردها، مزایا و معایب رمز ارز رپد بیت کوین پرداختیم. این رمز ارز که با هدف سیستمی برای وارد کردن نقدینگی به دیفای ایجاد شد، یک نوآوری جدید در دنیای ارزهای دیجیتال است. رمز ارز wrapped bitcoin قصد دارد تا بیت کوین را به شبکه اتریوم متصل کند و محدودیت‌های موجود در بلاک چین بیت کوین را برطرف سازد.
سوالات متداول:
۱. رپد بیت کوین چیست؟
رپد بیت کوین نوعی بیت کوین است که می‌تواند در شبکه اتریوم استفاده شود. این اختراع جدید تنها چند سال قدمت دارد و به دارندگان بیت کوین این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به تصفیه دارایی بیت کوین خود در برنامه‌های مالی غیر متمرکز و سایر برنامه‌های کاربردی DAP شرکت کنند.
۲. صرافی های پشتیبانی کننده از رمز ارز رپد بیت کوین کدامند؟

بایننس
OKEx
هووبی گلوبال
شبکه Kyber
یونی سوآپ

۳. چه کسی WBTC را اداره می کند؟
WBTC توسط گروهی به نام WBTC DAO که اکنون بیش از ۳۰ عضو دارد، نگهداری می‌شود و در ابتدا توسط BitGo ، Ren و Kyber راه اندازی شد.
 

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

ترتیبی که برای خواندن مقالات” انواع توکن ها “به شما پیشنهاد می‌کنیم: