Skip to main content

سرفصل‌های این مقاله
قیمت لحظه ای کازماس

معرفی رمز ارز کازماس (Cosmos)
اگر با شبکه غیرمتمرکز کازماس آشنایی داشته باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که رمز ارز Cosmos که ATOM نیز نامیده می‌شود از اصلی ‌ترین رمزارزهای آن به شمار می ‌رود. این رمزارز توسط Jae Kwon، Zarko Milosevic و Ethan Buchman بنیان‌ گذاری شد. موسسان Cosmos معتقد بودند این ارز رمز‌نگاری ‌شده می‌تواند پیچیده‌ ترین مشکلات مربوط به صنعت بلاک چین را برطرف کند. بنیان‌ گذار اصلی این سکه یعنی Kwon، در سال ۲۰۲۰ میلادی از مدیرعاملی کناره‌ گیری کرد و جایگزین پنگ ژونگ در تندرمینت (Tendermint) شد. هرچند وی ادعا می‌‌ کند هنوز هم بخشی از پروژه ATOM است؛ اما عملا بر امور دیگری تمرکز دارد. سایر اعضای هیئت مدیره نیز تا به امروز تغییر کرده‌اند و در بخش‌های دیگری فعالیت می‌ کنند.
حال که تا حدودی با ارز کازماس آشنا شدید، خوب است به پلتفرم کاسموس یا همان کازماس که به «اینترنت بلاک چین‌ها» یا «Internet of Blockchains» نیز شهرت دارد نیز اشاره کنیم. کاسموس با هدف برقراری ارتباط میان چندین بلاکچین مستقل در یک شبکه به وجود آمده است و از الگوریتم‌ های توافق بی‌اف‌تی (BFT) پیروی می‌ کند. این پلتفرم قابلیت‌هایی را ارائه می ‌دهد که شبکه‌های بلاک چین دیگر توانایی فراهم کردن آن را ندارند. همین مسئله یکی از نقاط قوت آن بوده و آینده درخشانی را برای این شبکه و رمزارز آن رقم می ‌زند.
تاریخچه کازماس
شروع تاسیس رمز ارز کازماس را می‌توان به سال ۲۰۱۴ میلادی، درست زمانی که Tendermint به‌عنوان یک نرم‌ افزار منبع‌ باز در راستای توسعه بلاک‌چین تاسیس شد نسبت داد. در سال ۲۰۱۶ میلادی، کاغذ سفید (وایت پیپر)Cosmos  نوشته و سپس انتشار یافت و در سال بعد توکن‌های ATOM برای اولین ‌بار به‌ فروش رسیدند. در سال ۲۰۱۷ میلادی، از عرضه اولیه این سکه‌ها (ICO) مبلغی بالغ ‌بر ۱۷ میلیون دلار بدست آمد و در ۲۰۱۹ شبکه اصلی Cosmos شروع به کار کرد. این توکن‌ها از طریق الگوریتم ترکیبی اثبات سهام (proof-of-stake) حاصل می ‌شوند و به حفظ امنیت Cosmos Hub، اصلی‌ترین پروژه بلاکچین این شبکه کمک می‌ کنند. درضمن، این ارزهای رمز‌نگاری ‌شده در مدیریت شبکه نیز نقش دارند.
ویژگی های کازماس
ارز کازماس در راستای تسهیل ارتباط، مقیاس ‌پذیری و ایجاد قابلیت همکاری بین زنجیره‌های مستقل طراحی شده، درنتیجه قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهد تا این اهداف را به ثمر برساند. ویژگی‌های ارز کازماس توانسته بسیاری از مشکلات مربوط به مقیاس ‌پذیری را برطرف کند. برنامه‌های غیر متمرکز ساخته‌ شده بر روی بلاکچینی مانند اتریوم تنها توانایی مدیریت نرخ ۱۵ تراکنش در ثانیه را دارند؛ اما پلتفرم کاسموس توانسته با به‌کارگیری دو نوع مقیاس ‌پذیری (Scalability) عمودی و افقی این محدودیت را برطرف کند.

مقیاس‌پذیری عمودی: Tendermint BFT می‌تواند هزاران تراکنش را در ثانیه مدیریت کند. این ویژگی به دلیل استفاده این شبکه از proof-of-stake و عدم بهره‌گیری از Proof-of-Work ایجاد شده است.
مقیاس‌پذیری افقی: پیاده‌سازی چندین زنجیره موازی که یک برنامه را اجرا می‌کنند می‌تواند بلاک‌چین‌ها را از نظر تئوری، بی‌نهایت مقیاس‌پذیر کند.

مزایا و معایب کازماس
رمز ارز کازماس با ارائه ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص توانسته توجه عده زیادی را به خود جلب کند. در ادامه به معرفی مزایا و معایب این رمزارز و شبکه آن می‌پردازیم.
مزایا کازماس
مهم‌ ترین مزیت رمزارز کازماس، توانایی مدیریت ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه است. در حوزه مالی غیر متمرکز رقبای متعددی وجود دارند که سرسختانه تلاش می‌کنند تا سرمایه ‌گذاران زیادی را جذب کنند. خوشبختانه، Cosmos با به‌ کارگیری الگوریتم اثبات سهام (POS) به‌جای اثبات کار (POW) توانسته سرعت تراکنش‌ها را بهینه کند و به مدیریت هرچه بهتر آن‌ها بپردازد. کازماس بستری را فراهم آورده تاATOM  به‌ عنوان ارز در معاملات مختلف رد و بدل شود. پیش‌بینی‌ها نشان می ‌دهند اگر اتریوم ۲.۰ تا پایان سال ۲۰۲۱ یا اوایل سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی نشود، بسیاری از توسعه‌ دهندگانCosmos  را جایگزین خواهند کرد. این مسئله به بهبود وضعیتATOM  کمک می‌ کند. حجم بالای معاملات ارز رمزنگاری ‌شده کاسموس نیز از دیگر مزیت‌های این رمزارز است.
معایب رمز ارزکازماس
اگرچه Cosmos یک پروژه عالی در حوزه رمز ارز محسوب می ‌شود؛ اما مانند همه ارزها، نقاط ضعفی دارد که می ‌تواند بر روی آینده آن تاثیرات منفی بگذارد. مشکلات مربوط به استیکینگ در این شبکه می ‌تواند منجر به از دست رفتن توکن‌ها ATOM شود. هنگامی که توکنی را در کازماس قرار می‌ دهید، سه هفته طول می ‌کشد تا پاداش استیکینگ را دریافت کنید. به دلیل طولانی بودن این فرآیند، برخی سرمایه‌گذاران واسطه ‌ای را به ‌منظور رسیدگی به امور استیکینگ انتخاب می‌ کنند. اگر از این واسطه اشتباهی سر بزند، تمام ATOM‌های او و شما از دست می ‌روند.
رمز ارز کازماس چگونه کار می‌کند؟
نحوه عملکرد ارز کازماس با اتریوم و بیت‌کوین متفاوت است و همین مسئله مزایای زیادی برای آن به همراه می‌آورد. Cosmos از سه لایه در شبکه تشکیل شده که عبارتند از:

Application: تراکنش‌ها را مدیریت می‌کند و وضعیت شبکه را به‌روز نگه می‌دارد.
Networking: ارتباط بین تراکنش‌ها و بلاک‌چین‌ها را امکان پذیر می‌کند.
Consensus: این امکان را فراهم می‌آورد تا گره‌ها (nodes) در رابطه با وضعیت فعلی شبکه به توافق برسند.

درحقیقت این پلتفرم تشکیل داده شد تا بتواند سه لایه مربوط به حداکثر سرعت تراکنش، کاهش هزینه‌ها و افزایش امنیت را جدا کند. در Cosmos برنامه‌ها، وابسته به یک شبکه بلاکچین خاص نیستند؛ آن‌ها می‌توانند بر بلاکچین‌های موازی دیگر یا حتی بر روی چندین‌ بلاک چین ساخته شوند. از آنجایی ‌که در کاسموس لایه شبکه Networking از Consensus جدا شده، برخی بلاکچین‌ها می‌توانند به صورت خصوصی فعالیت کنند و با استفاده از امنیتی که توسط لایه آخر به‌ وجود می‌آید، از داده‌‌ها حفاظت نمایند.
در Cosmos بلاکچین‌ها می‌توانند به‌ جای کاربردهای عمومی، کاربردی خصوصی داشته باشند. به این معنا که یک بلاک چین در این شبکه قادر است بازی‌ای را با گرافیک بالا به کاربران خود ارائه دهد، بدون این که هیچ آسیبی به عملکرد دیگر بلاک چین‌ها وارد آورد.
کاربردهای رمز ارز کازماس
کاربرد Cosmos این است که به توسعه‌ دهندگان بلاک چین کمک کند تا به راحتی بلاکچین‌ها را ایجاد کنند و مشکلات مربوط به این حوزه مالی را برطرف سازد. کازماس به بلاکچین اجازه می‌دهد تا حاکمیت خود را حفظ کرده و تراکنش‌ها را به‌ طور موثری پردازش کند. همچنین این امکان را فراهم می‌آورد تا ارتباط موثری میان بلاکچین‌ها برقرار نماید. کاسموس برای تحقق اهداف خود از ابزارهای منبع بازی همچونTedermint ، Cosmos SDK و IBC کمک می‌گیرد تا بتواند بلاکچین‌های سفارشی و امنی که قابلیت همکاری را به ‌وجود می‌آورند ، تشکیل دهد.
کیف پول های رمز ارز کازماس
بهترین کیف پول‌های رمزارز کازماس که می‌توانید از آن‌ها برای نگه‌داری، ارسال و استیک ATOM استفاده کنید به ترتیب عبارتند از:

کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano X
ولت Keplr
کیف پول Cosmostation
کیف پول Guarda
ولت Exodus
کیف پول Atomic
ولت Math
ولت Coin98
کیف پول Trust
ولت Lunie

هزینه ترید رمز ارز کازماس
آمارها نشان می‌دهند هزینه (ترید) ارز رمزنگاری‌شده کازماس در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ۱۹.۴۳۹ دلار به ازای هر سکه کاسموس خواهد بود. بیشترین مبلغی که پیش‌بینی می‌شود، چیزی در حدود ۲۲.۳۵۴۸۵ دلار بوده و کمترین قیمت پیش‌ بینی‌شده مبلغی بالغ‌ بر ۱۶.۵۲۳۱۵ دلار خواهد بود.
عوامل تاثیرگذار بر رمز ارز کازماس
اصلی‌ ترین عاملی که می‌ تواند بر روند رو به رشد ارز رمزنگاری‌ شده کاسموس تاثیر بگذارد، رقبای قدرتمند این رمزارز و شبکه کازموس هستند. این رقبا عبارتند از:

آیون
آرک
وان‌چین
کاردانو
فیوژن
لامدن
بلاک‌نت
پلکادات
وان‌‌لجر
بلاک‌کلیدر

تمامی این پروژه‌های نام‌ برده شده، به‌ گونه‌ای رقیب کاسموس تلقی می‌ شوند؛ زیرا آن‌ها نیز همانند کازموس برای رفع مشکل بلاک چین‌ها تلاش می‌کنند.
آینده رمز ارز کازماس
پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که اگر اتریوم ۲.۰ تا پایان سال ۲۰۲۱ یا اوایل سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی نشود، بسیاری از توسعه ‌دهندگان بلاکچین به سمت استفاده از کازماس روی خواهند آورد. به این ترتیب، فعالیت‌ها در شبکه افزایش خواهد یافت و توکن‌های ATOM رشد چشمگیری را تجربه می‌ کنند. در ادامه پیش‌بینی‌های Gov. Capital را در رابطه با آینده هزینه (ترید) Cosmos آورده‌ایم.

کازماس در ۲۰۲۱: به‌گفته کارشناسان، تا پایان سال ۲۰۲۱ هزینه تریدینگ یک سکه کازماس به‌طور متوسط ​​۱۹.۴۳۹ است و رنج قیمتی آن در این سال، بین ۱۶.۵۲۳۱۵ تا ۲۲.۳۵۴۸۵ دلار قرار خواهد گرفت.
کازماس در ۲۰۲۲: سرعت بالای پردازش معاملات، نرخ تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد. درنتیجه بسیاری از متخصصان بر این باور هستند که در آینده‌ای نزدیک یعنی دسامبر سال ۲۰۲۲، هزینه تریدینگ هر سکه به‌طور متوسط به ​​۴۳.۳۱۴ دلار می‌رسد و رنج قیمتی آن در بازه ۳۶.۸۱۶۹ الی ۴۹.۸۱۱۱ دلار قرار خواهد گرفت.
کازماس در ۲۰۲۳: انتظار می رود ATOM در آخرین روزهای سال ۲۰۲۳ به طور میانگین به قیمت تریدینگ ۷۷.۳۵۶ دلار برسد و در طول این سال با مبالغی در حدود ۶۵.۷۵۲۶ تا ۸۸.۹۵۹۴ دلار بتوان به خریدوفروش آن پرداخت.
کازماس در ۲۰۲۴: درضمن این باور وجود دارد که در سال ۲۰۲۴، هر سکه کاسموس قیمت متوسط تریدینگی در حدود ​​۱۱۸.۳۴۲ دلار داشته باشد و قیمت آن به‌طور کلی در بازه ۱۰۰.۵۹۰۷ الی ۱۳۶.۰۹۳۳ قرار بگیرد.
کازماس در ۲۰۲۵: پیش‌بینی‌ها بیان‌ می‌کنند که رمز ارز کازماس با قیمت تریدینگ متوسط ​​۱۶۷.۵۵۰ دلار قابل معامله باشد و در بازه قیمتی ۱۴۲.۴۱۷۵ تا ۱۹۲.۶۸۲۵ قرار گیرد و این روند از ابتدای ۲۰۲۵ تا دسامبر همین سال ادامه یابد.
کازماس در ۲۰۲۶: تحقیقات نشان می‌دهند در ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۶ کاربران می‌توانند سکه کاسموس را با قیمت تریدینگ بالغ‌بر ۱۹۹.۷۰۱ دلار معامله نمایند و رنج قیمتی این سکه در ۲۰۲۶ به مبالغی در حدود ۱۶۹.۷۴۵۸۵ تا ۲۲۹.۶۵۶۱۵ دلار برسد.

نتیجه گیری
همان طور که با مطالعه این مطلب دریافتید، رمز ارز کازماس ارز اصلی شبکه ‌ای با همین نام است که آینده روشنی در پیش دارد. این رمزارز توانسته با وجود رقبای بزرگی که در دنیای ارزهای رمزنگاری‌ شده دارد به خوبی دیده شود؛ زیرا شبکه کاسموس قابلیت‌ هایی ارائه می ‌دهد که حتی اتریوم هم نمی ‌تواند این ویژگی‌ها را برای کاربران خود فراهم آورد. امیدواریم توانسته باشیم با ارائه این مقاله به اکثر سوالات شما در رابطه با Cosmos به‌خوبی پاسخ دهیم.
سوالات متداول
در ادامه به سوالات متداول مربوط به Cosmos پاسخ خواهیم داد.
رمز ارز کازماس در سال ۲۰۲۵ چه ارزشی خواهد داشت؟
براساس پیش‌بینی‌های Long Forecast، رمزارز کازماس در ۳۱ آگوست ۲۰۲۵ با قیمتی معادل ۶۷.۲۴ دلار معامله خواهد شد.
به‌گفته Gov. Capital میانگین قیمت معاملات سکه‌های کاسموس به ۱۶۷.۵۵۰ دلار خواهد رسید و در بازه ۱۴۲.۴۱۷۵ تا ۱۹۲.۶۸۲۵ دلار قرار می‌گیرد.
آیا Cosmos ارزش سرمایه گذاری دارد؟
رمزارز کاسموس مشارکت و همکاری میان بلاک‌چین‌ها را توسعه می‌دهد. طبق گفته Wallet Investor این رمز ارز ارزش سرمایه‌گذاری دارد؛ زیرا می‌توان آن را با قیمت متوسط ۱۹.۰۸۷ دلار و در بازه قیمتی ۱۵.۳۷۸ تا ۲۲.۳۵۱ دلار معامله کرد. این بدان معنا است که سرمایه‌گذاری بر روی این ارز، منجر به بازگشت حداقل ۶۱.۹۶۳۸  دلار خواهد شد.
از کجا می توانم ATOM بخرم؟
شما می‌توانید رمز ارز کاسموس را از بزرگترین صرافی‌های ارزرمزنگاری مانندBinance ، Coinbase Pro و OKEx خریداری کنید.
 

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

ترتیبی که برای خواندن مقالات” انواع کوین ها “به شما پیشنهاد می‌کنیم: