Skip to main content

مشاور مالی کیست؟

مشاور مالی (Financial Advisor) کسی است که به مشتریان خود مشاوره‌های مالی و یا راهنمایی‌هایی در‌‌‌‌ این زمینه‌ ارائه می‌دهد.

یک مشاور مالی می‌تواند سرویس‌های گوناگونی را ارائه دهد؛ مانند مدیریت ‌‌سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی مالیاتی و همچنین برنامه‌ریزی برای ارث و میراث. به‌علاوه، مشاوران مالی گستره وسیعی از سرویس‌ها، از مدیریت سبد سهام (Portfolio) تا ارائه محصولات بیمه‌‌ای را ارائه می‌دهند.

مشاوران مالی در ایالات متحده آمریکا باید اجازه‌نامه سری 65 (Series 65 License) را داشته باشند تا بتوانند با عموم مردم کار کنند، گسترهٔ وسیعی از‌‌‌‌ این اجازه‌نامه‌ها وجود دارد که یک مشاور مالی باید‌ آن‌ها را داشته باشد.

نکات مهم:

  • یک مشاور مالی، متخصصی است که تصمیمات تخصصی در مورد مسائل پولی (Money matters) مسائل مالی شخصی (Personal Finances) و همچنین ‌‌سرمایه‌گذاری‌ها ارائه می‌دهد.
  • مشاوران مالی ممکن است به‌صورت مستقل کار کرده و یا در یک شرکت مالی بزرگ‌تر استخدام شده باشند. مشاوران باید مدرک و اجازهٔ کار داشته باشند تا بتوانند با مشتریان همکاری کنند.
  • برخلاف کارگزاران سهام که به‌سادگی دستورات شما را در بازار اجرا می‌کنند، مشاوران مالی تصمیمات سنجیده‌‌ای می‌گیرند و به مشتریان خود راهنمایی‌های ارزنده‌ای ارائه می‌دهند.

درک مفهوم مشاور مالی

مشاور مالی، یک لغت کلی است که هیچ مفهوم دقیقی در صنعت ندارد، و بسیاری از متخصصان در صنایع مالی را می‌توان در ‌‌‌‌ این دسته‌بندی کلی قرار داد.

تحلیل مالی چیست؟

کارگزاران سهام (Stockbrokers)، مأموران بیمه (Insurance agents)، مأموران مالیاتی، مدیران ‌‌سرمایه‌گذاری (Investment managers) و همچنین برنامه‌ریزهای مالی همگی عضوی از اعضای ‌‌‌‌این گروه محسوب می‌شوند. همچنین کسانی که در زمینهٔ برنامه‌ریزی برای ارث و میراث مشاوره می‌دهند و بانکدارها نیز می‌توانند زیر چتر ‌‌‌‌ این گروه قرار بگیرند.

مشاور مالی کیست؟
مشاور مالی (Financial Advisor) کسی است که به مشتریان خود مشاوره‌های مالی و یا راهنمایی‌هایی در‌‌‌‌ این زمینه‌ ارائه می‌دهد. یک مشاور مالی می‌تواند سرویس‌های گوناگونی را ارائه دهد؛ مانند مدیریت ‌‌سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی مالیاتی و همچنین برنامه‌ریزی برای ارث و میراث. به‌علاوه، مشاوران مالی گستره وسیعی از سرویس‌ها، از مدیریت سبد سهام (Portfolio) تا ارائه محصولات بیمه‌‌ای را ارائه می‌دهند.

با‌‌‌‌ این وجود، برخی از افراد بین‌ آن‌ها و یک مشاور مالی، فرق می‌گذارند و‌‌‌‌ این ایجاد تفاوت نیز به علت انجام راهنمایی و توصیه توسط مشاوران مالی می‌باشد. بنابر‌‌این، یک مشاور مالی می‌تواند از یک کارگزار سهام که تنها دستورات مشتریانش را اجرا می‌کند و یا یک حسابدار مالیاتی که تنها برگه‌های مالیات را بدون راهنمای خاصی آماده می‌کند، متفاوت شمرده می‌شود.

مثال‌هایی از مشاوران مالی

ممکن است در نگاه اول یک مشاور مالی مثل یک فروشنده، یک کارگزار سهام و یا یک مأمور بیمهٔ عمر شناخته شود. اما یک مشاور مالی حقیقی در واقع یک فردِ تحصیل‌‌کردهٔ باتجربهٔ متخصص در زمینهٔ مالی و همچنین دارای اعتبار می‌باشد که برای منفعت مشتریان خود، و نه منافع مؤسسات مالی کار می‌کند.

مدیریت دارایی چیست؟

به‌طور کل، یک مشاور مالی یک شخص مستقل است که همواره به‌صورتی عمل می‌کند که ترجیح مشتریانش را مقدم بر ترجیح خود می‌بیند.

تنها، مشاورانِ مالیِ ثبت‌شده (Registered investment advisors – RIA) – که توسط قانون مشاوران ‌‌سرمایه‌گذاری در سال 1940 (Investment advisers act of 1940)  اداره می‌شوند – هستند که به سطح استاندارد و معتبری رسیده‌‌‌اند. همچنین تعدادی از افراد و کارگزاران نیز سعی می‌کنند تا به‌‌‌‌ این سطح از اعتماد برسند. با‌‌‌‌ این وجود، ساختار جبران خسارتی‌ آن‌ها به‌گونه‌‌ای است که‌ آن‌ها توسط شرکتی که برایش کار می‌کنند محدود شده‌‌‌اند.

تشخیص معتبر بودن

از زمان تصویب قانون مشاوران ‌‌سرمایه‌گذاری در سال 1940، دو رابطه در مورد واسطه‌های مالی و مشتریان‌ آن‌ها حاصل شده است. یکی از‌‌‌‌ این روابط، روابط Arm’s Length می‌باشند که نشان‌دهندهٔ مبادلات بین یک نماینده ثبت شده و مشتریان در فضای کارگزاری می‌باشد.

همچنین یک رابطه تحت عنوان رابطه معتبر بودن (Fiduciary relationship) نیز ثبت شده است که‌‌‌‌ این نوع از ضوابط نیازمند مشاوران ثبت‌شده با کمیسیون اوراق بهادار و سهام (Securities and Exchange Commission – SEC) می‌باشد که‌‌‌‌ این افراد را به‌عنوان مشاوران مالی ثبت شده برای انجام وظایف با رعایت وفاداری، توجه و اهمیت، و همچنین سخن گفتن بی‌پرده در روابط‌شان با مشتری الزام می‌کند.

صندوق‌های سرمایه گذاری چیست؟

در حالی که موارد ذکر شده در سطوح قبلی بر اصل Caveat Emptor (مشتری باید دقت کافی داشته باشد) پایه‌گذاری شده بودند که توسط قوانینی مانند مناسب بودن (suitability) و همچنین معقول بودن (reasonableness) در استراتژی ‌‌سرمایه‌گذاری پیشنهادی لحاظ شده‌‌‌اند، مورد اخیر توسط قوانین فدرال به‌عنوان بالاترین استانداردهای اخلاقی شناخته می‌شود.

در اصل، رابطهٔ اطمینان بین مشاور مالی و مشتری بر‌‌‌‌ این ضرورت استوار است که مشاور مالی باید دقیقاً با مشتری خود به نحوی رفتار کند که خود مشتری در صورت داشتن آن اطلاعات، و یا آن مهارت‌ها؛ همان انتخاب را انجام می‌داد.

برای انتخاب یک مشاور مالی یا یک شرکت مدیریت سرمایه حتما قبل از انتخاب با افراد با تجربه مشورت کنید تا بهترین شخص یا شرکت را انتخاب نمایید. مدیریت سرمایه همواره با ریسک همراه است پس بهتر است شخص یا شرکتی را انتخاب نمایید که از نظر سابقه و کارایی در بالاترین سطح ممکن قرار داشته باشد.

اگر در مورد مقاله «مشاور مالی کیست؟» نقطه نظر یا سوالی دارید حتما در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.