Skip to main content

قیمت دوج کوین دیروز و پس از رشد شدید و رسیدن قیمتش به ۰.۶۹ دلار، جای ریپل را در جایگاه چهارم ارزهای دیجیتال بازار گرفت. این در حالی است که داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد که حجم بالایی از دوج کوین‌های موجود در اختیار تعداد کمی از سرمایه‌گذاران است.
به گزارش کوین تلگراف، جهش اخیر آن طور که تصویر می‌شود، یک حرکت دسته‌جمعی نبوده است. داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد که تعداد نه چندان زیادی از افراد از بلاک چین این رمز ارز استفاده می‌کنند و بخش عمده‌ای از نوسانات بازار را هم همین افراد ایجاد می‌کنند.
روز سه‌شنبه چیزی بیش از ۵۸ میلیارد دلار دوج کوین در بلاک چین این رمز ارز منتقل شد. نکته جالب اینجاست که این میزان ۷۰ درصد بیشتر از حجم بیت کوین‌های منتقل‌شده (۳۴ میلیارد دلار) و ۲۶۰ درصد بیشتر از اتریوم‌های منتقل‌شده (۱۶ میلیارد دلار) در همان روز بوده است.
این داده‌ها همچنین نشان می‌دهد که با وجود ارزش بالای تراکنش‌های دوج کوین نسبت به تراکنش‌های اتریوم بیت کوین، تعداد تراکنش‌ها تنها کسری از تراکنش‌های دو رمز ارز بزرگ بازار بوده است.
داده‌های بیت اینفو چارتز (Bitintocharts) نشان می‌دهد که روز سه‌شنبه بیش از ۱.۴ میلیون تراکنش در بلاک چین اتریوم ثبت شد. این میزان برای بیت کوین ۳۰۰,۰۰۰ تراکنش بوده است. این در حالی است که تعداد تراکنش‌های روز سه‌شنبه دوج کوین تنها ۷۶,۰۰۰ تراکنش بوده است؛ موضوعی که نشان‌دهنده توزیع ثروت ناهمگون در این شبکه است.
اگر به میانگین ارزش تراکنش‌های دوج کوین در روز سه‌شنبه نگاه کنیم، خواهیم دید که ارزش آنها تقریباً دوبرابر ارزش تراکنش‌های بیت کوین است. به‌عبارت دیگر، میانگین ارزش تراکنش‌های دوج کوین ۸۰۰,۰۰۰ دلار برآورد شده است و این عدد برای بیت کوین ۴۲۰,۰۰۰ دلار بوده است. در مورد اتریوم هم داده‌ها یکسان است، با این تفاوت که میانگین ارزش تراکنش‌های دوج کوین، ۸,۰۰۰ درصد بیشتر از ارزش تراکنش‌های اتریوم است و این در حالی است که از حیث تعداد، میزان تراکنش‌های دوج کوین تنها ۵ درصد تعداد تراکنش‌های اتریوم بوده است.
حالا بیایید این داده‌ها را با توزیع ثروت دوج کوین مقایسه کنیم، در حال حاضر یک آدرس ۲۸ درصد دوج کوین‌های در چرخه را در اختیار دارد و ۶۷ درصد دوج کوین‌های موجود در اختیار ۱۲ حساب است؛ این موضوع نشان‌دهنده آن است که دوج کوین آن طور که عموم مردم فکر می‌کنند، ارز مردم نیست!
گزارش تازه گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، ادعا می‌کند که دوج کوین را نمی‌توان یک پروژه رمز ارز با اصالت دانست. این گزارش باعنوان «دوج کوین: صادق‌ترین شت کوین» عنوان می‌کند که تعداد مشترکان مخزن گیت‌هاب دوج کوین تنها ۲۶ درصد تعداد نودهای این رمز ارز است؛ این یعنی تعداد کمی از افراد به‌دنبال بهبود امنیت و نگه‌داری شبکه دوج کوین هستند.
ولی با وجود اینکه صفحه گیت‌هاب دوج کوین شبیه به شهر ارواح است، ولی همچنان این رمز ارز بهترین عملکرد را در میان ارزهای دیجیتال بازار داشته است. از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی تا به حال، قیمت دوج کوین ۱۴,۰۰۰ درصد بیشتر شده است. در آن زمان قیمت هر واحد دوج از یک سنت هم کمتر بود!
به‌گفته بسیاری، دوج کوین رشد شدید قیمت خود را مدیون توییت‌های ایلان ماسک در طول سال جاری میلادی است. او بارها در توییتر و خطاب به ۵۲ میلیون دنبال‌کننده از دوج کوین صحبت کرده بود و در یکی از توییت‌های اخیرش، خودش را «دوج فادر» خوانده بود.
نباید فراموش کرد که قیمت ۰.۶۹ دلاری، همان هدفی است که معامله‌گران ردیت برای دوج کوین پیش‌بینی می‌کردند. صد البته آنها در ابتدا قرار گذاشته بودند که ۲۰ آوریل (۲۰/۴) قیمت دوج کوین را به ۰.۴۲۰ دلار برسانند. حالا و بعد از دو هفته قیمت بیت کوین به یکی دیگر از اهداف خود رسیده است. معامله‌گران ردیت در حال حاضر به‌دنبال تحقق هدف اصلی خود و رساندن قیمت دوج کوین به ۱ دلار هستند.
اگر به‌دنبال شواهد بیشتری هستید که بفهمید چرا بازارها همیشه منطقی عمل نمی‌کنند، کافی است به جریان سهام گیم استاپ (GameStop) نگاه کنید. سهام این شرکت در عرض مدت کوتاهی ۹,۰۰۰ درصد رشد کرد.
الکس تورن (Alex Thorn)، پژوهش‌گر گلکسی دیجیتال، در گزارش خود می‌نویسد:
دوج کوین همیشه یک شوخی بوده است و این شوخی هر روز بامزه‌تر می‌شود.
او در ادامه به این خاطر که دوج کوین ادعای بیهوده ندارد تمجید کرد. به‌عقیده وی، جهش قیمت دوج کوین هیچ ارتباطی به اخبار پیرامون این رمز ارز یا توسعه‌های شبکه آن نداشت. او استنباط یک عکس‌العمل را دلیل اصلی این جهش عنوان کرد و گفت:
عمر دوج کوین تا زمانی که این صحبت وجود داشته باشد، طول می‌کشد: مردم شوخی خوب را دوست دارند.