Skip to main content

هارد فورک چیست؟

هارد فورک یا انشعاب سخت (Hard Fork)، در فناوری بلاک چین به یک تغییر ریشه‌ای در پروتکل‌های شبکه که باعث معتبر شناخته شدن تراکنش‌ها و بلاک‌ها – که پیش‌تر غیرمعتبر شناخته می‌شدند – می‌شود، یا بالعکس. هارد فورک برای انجام کامل، نیازمند است که تمامی گره‌ها (Nodes) و یا تمامی مشارکت‌کنندگان در شبکه، پروتکل‌های نرم‌افزاری خود را به آخرین نسخه به‌روزرسانی کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلاک چین می‌توانید از مطلب آموزشی «بلاک چین چیست؟» دیدن نمایید.

نکات کلیدی:

  1. یک هارد فورک، تغییری اساسی در پروتکل یک شبکهٔ بلاک چینی است که باعث معتبر شدن تراکنش‌ها و یا بلاک‌های ساخته شده – که پیش‌تر غیرمعتبر بودند – می‌شود، و یا بالعکس.
  2. یک فورک در شبکهٔ بلاک چین می‌تواند در هر پلتفورم رمز ارزی‌ای صورت بگیرد، و تنها محدود به شبکهٔ بیت کوین نمی‌شود.

بیت کوین چیست

درک مفهوم هارد فورک

هارد فورک زمانی رخ می‌دهد که گره‌های نسخهٔ جدیدتر بلاک چین، دیگر جدیدترین نسخه از آن بلاک چین را تأیید نکنند، که این باعث ایجاد یک جدایی دائم بین نسخهٔ قبلی و نسخهٔ جدید بلاک چین می‌شود. اضافه کردن قوانین جدید به کُد شبکهٔ بلاک چین، اساساً باعث ایجاد یک فورک در بلاک چین می‌شود. یک دسته از کاربران، بلاک چین جدید و ارتقا یافته را دنبال می‌کنند و مسیر قبلی نیز به راهش در بلاک چین قدیمی ادامه می‌دهد. به‌طور کلی، پس از مدت کوتاهی، کاربرانی که همچنان از نسخه‌های قدیمی‌تر این زنجیره استفاده می‌کنند متوجه می‌شوند که نسخهٔ بلاک چین آن‌ها دیگر به‌روز نمی‌باشد، بنابراین آن‌ها نیز به‌سرعت نرم‌افزار خود را به آخرین نسخهٔ بلاک چین به‌روزرسانی می‌کنند.

توضیحاتی در مورد فورک در شبکه بیت‌کوین

فورک در یک بلاک چین می‌تواند در هر پلتفورم رمز ارزی صورت گیرد. می‌توانید به‌عنوان مثال اتریوم (Ethereum) را در نظر بگیرید، تا بدانید که این فورک‌ها تنها بر روی بلاک چین بیت کوین انجام نمی‌شوند. به دلیل اینکه بلاک چین‌ها و همچنین رمز ارزها اساساً به‌طور مشابه کار می‌کنند و پلتفورم رمز ارزی که بر روی آن قرار دارند، تفاوتی ایجاد نمی‌کند. شما ممکن است به بلاک‌های شبکهٔ بلاک چین به‌عنوان کلیدهای رمزنگاری شده که اطلاعات ذخیره شده را انتقال می‌دهند، فکر کنید. زیرا ماینرها قوانینی در خصوص انتقال اطلاعات در شبکهٔ اطلاعات وضع می‌کنند و این ماینرها به‌خوبی متوجه قوانین جدید می‌شوند.

هارد فورک چیست؟

هر چند، تمامی ماینرها در خصوص قوانین جدید و مواردی که یک بلوک معتبر دربرداشته باشد، باید با یکدیگر به توافق برسند. بنابراین زمانی که شما قصد تغییر این قوانین را دارید باید یک فورک انجام دهید مانند انجام یک انشعاب در یک جاده تا نشان دهید که تغییر یا یک جدایی در پروتکل رخ داده است. توسعه‌دهندگان سپس می‌توانند تمامی نرم‌افزار را به‌روزرسانی کنند تا تمامی قوانین و تغییرات جدید در آن‌ها بازتاب داده شود.

از طریق همین پروسهٔ فورک است که رمز ارزهای مختلفی با نام‌های مشابه بیت کوین به وجود آمده‌اند: بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) و غیره. برای یک سرمایه‌گذار عادی (Casual Investor) در حوزهٔ رمز ارزها، اشاره به تفاوت‌های موجود بین این رمز ارزها و نشان دادن وقوع این فورک‌ها در یک خط زمانی (Timeline) کاری دشوار می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیت کوین گُلد می‌توانید از مطلب آموزشی «بیت کوین گُلد چیست؟» دیدن نمایید.

نکتهٔ مهم: همان طور که تصویر زیر نشان می‌دهد، گره‌هایی (Nodes) که خود را به‌روزرسانی نکرده‌اند، قوانین جدید را رد کرده‌اند، که خود باعث ایجاد یک جدایی (یک هارد فورک) در بلاک چین شده است.

هارد فورک – منبع: Invesopedia

چه دلایلی برای انجام هارد فورک وجود دارد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که توسعه‌دهندگان با استفاده از آن‌ها می‌توانند دست به پیاده‌سازی یک هارد فورک در شبکه بزنند. از این دلایل می‌توان به اصلاح کردن مشکلات مهم امنیتی در شبکه – که در نسخه‌های پیشین نرم‌افزار پیداشده‌اند – اضافه کردن عملکردهای جدید، و یا معکوس کردن تراکنش‌ها اشاره کرد. مانند هارد فورک بلاک چین اتریوم که برای معکوس کردن هک انجام شده در سازمان خودمختار غیرمتمرکز (Decentralized Autonomous Organization – DAO) انجام شد. بعد از این هک، جامعهٔ اتریوم به اتفاق آرا، رأی به انجام یک هارد فورک برای معکوس شدن تراکنش‌های انجام‌شده «که باعث دزدیده شدن ده‌ها میلیون دلار از این رمز ارز توسط یک هکر ناشناس شده بود»، دادند. این هارد فورک همچنین به صاحبان توکن‌های DAO کمک کرد تا بتوانند وجوه اتری (ETH funds) خود را پس بگیرند.

DAO چیست؟

طرح پیشنهاد شده برای این هارد فورک باعث تغییر تاریخچه تراکنش‌های ثبت شده در شبکه نشد. بلکه، آن‌ها با استفاده از این هارد فورک توانستند وجوه مربوط به DAO را به قراردادهای هوشمندی (Smart Contracts) که به‌منظور پس داده شدن این مبالغ به صاحبان اصلی‌شان ساخته شده بودند، جابه‌جا کنند. صاحبان توکن‌های DAO هم‌اکنون می‌توانند اتریوم را با نرخ تقریبی 1 اتریوم به 100 DAO پس بگیرند. توکن‌های اضافی باقی‌مانده و هر میزان اتری که در نتیجهٔ هارد فورک باقی بماند توسط نگهبانان DAO در شبکه تحت عنوان «محافظت از خطای احتمالی – failsafe protection» پخش می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قراردادهای هوشمند اتریوم می‌توانید از مطلب آموزشی «قراردادهای هوشمند اتریوم چگونه عمل می‌کند؟» دیدن نمایید.

هارد فورک در برابر سافت فورک

هارد فورک و سافت فورک (Soft Fork) اساساً یکی می‌باشند، زیرا در هر دوی آن‌ها کُد موجود در پلتفورم رمز ارز تغییر کرده است و نسخهٔ قدیمی در شبکه باقی می‌ماند، در حالی که نسخهٔ جدیدتری نیز در آن ساخته شده است. با انجام سافت فورک، تنها یک بلاک چین معتبر باقی می‌ماند زیرا که تمامی استفاده‌کنندگان این به‌روزرسانی را قبول می‌کنند و آن را انجام می‌دهند. در حالی که در یک هارد فورک، هم بلاک چین قدیمی و هم بلاک چین جدید در کنار یکدیگر وجود دارند، این بدین معنی است که نرم‌افزار باید به‌منظور کارکردن تحت قوانین جدید به‌روزرسانی شود. هر دو نوع این فورک‌ها باعث ایجاد جدایی می‌شوند، اما هارد فورک باعث ساخته شدن دو بلاک چین شده و سافت‌فورک تنها یک بلاک چین می‌سازد.

با در نظر گرفتن تفاوت‌ها در امنیت، بین انجام هارد فورک و یک سافت فورک، تقریباً تمامی استفاده‌کنندگان و توسعه‌دهندگان هارد فورک را ترجیح می‌دهند، حتی زمانی که اطمینان کاملی نسبت به انجام صحیح سافت فورک داشته باشند. پیاده کردن تعمیرات اساسی در بلاک‌های یک بلاک چین، نیازمند حجم عظیمی از قدرت پردازشی (Computing Power) می‌باشد، اما امنیتی که از طریق انجام هارد فورک به وجود می‌آید استفاده از آن را منطقی‌تر از سافت فورک نشان می‌دهد.