Skip to main content

چه دلایلی باعث موفقیت یک ICO می‌شود؟

جهان رمز ارزها پُر از عدم‌قطعیت است که در دو جهت می‌توان به آن اشاره کرد: از یک سو، خوش‌بینی غیرقابل باوری در بین سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان در خصوص پتانسیل فضای رمز ارزها وجود دارد (برخی تحلیل‌گران استدلال می‌کنند که این امر موجب سوداگری شده است). از طرف دیگر و مرتبط با همان حس خوش‌بینی، بیش از چند طرح کلاهبرداری هزینه‌های زیادی را به سرمایه‌گذاران تحمیل کرده است. عرضهٔ اولیهٔ سکه (ICO) نمونهٔ بازر دوگانگی در این عرصه است. در مقابل ارزهایی مانند NEO و اتریوم، که از ICOهای به‌شدت موفق برای راه‌اندازی محصولات و پلتفرم‌های جدید استفاده کرده‌اند، در بهترین حالت دست‌کم چند ICO وجود داشته که حواشی زیادی به پا کرده و در بدترین حالت در چند ICO جرمی صورت گرفته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عرضه اولیه سکه می‌توانید از مطلب آموزشی «عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟» دیدن نمایید.

چه از منظر یک توسعه‌دهنده یا بنیانگذار ICO که قصد خلق ایده‌های خود را دارد و چه از منظر یک سرمایه‌گذار که در حال ارزیابی سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری در یک پروژهٔ آزمایش نشده است می‌بایست قادر به تعیین این موضوع باشید که آیا عرضهٔ آن موفقیت‌آمیز خواهد بود یا خیر. پیش‌بینی این موضوع که آیا یک ICO می‌تواند مانند پروژهٔ اتریوم به‌شدت موفق باشد یا خیر، غیرممکن است. در حال‌ حاضر مخالفت‌هایی در خصوص ICOها وجود داشته که به ما می‌گویند بهترین حرکت، دور ماندن از این پروژه‌ها است.

مبانی ICO کدام‌اند؟

اوراق سفید

سرمایه‌گذاران همواره قبل از ورود به هر نوع سرمایه‌گذاری جدید می‌بایست دقت کافی را داشته باشند. این توصیه یکی از قدیمی‌ترین اصول دنیای مالی بوده و می‌بایست مدام آن را تکرار کرد. به ویژه در فضای پرسرعتی مانند فضای رمز ارزها، به سادگی می‌توان با یک ذهنیت جمعی و بدون ارزیابی کامل وارد یک فرصت سرمایه‌گذاری شد. در ICOها حداقل سه نکته را می‌بایست به عنوان مفاهیم بنیادین پروژه در نظر گرفت.

چه دلایلی باعث موفقیت یک ICO می‌شود؟

ابتدا، ضروری است زمانی را جهت مطالعه و تحلیل اوراق سفید هر پروژه صرف کنید. این اوراق سفید به‌صورت مستند بر روی وب‌سایت پروژه مورد نظر موجود بوده که به بررسی جزئیات مختلف اهداف و استراتژی‌های پروژه می‌پردازد. با دقت به اکتشاف اوراق سفید بپردازید. به دنبال بخش‌های مسئله‌دار و مشکل‌دار در اوراق سفید باشید. برخی پروژه‌ها، به‌عنوان مثال دارای ایده‌های بلند‌پروازانه‌ای هستند ولی راه‌های عملی کمی برای دستیابی به اهداف آن‌ها وجود دارد. برخی دیگر از پروژه‌ها ممکن است با کمبود جزئیات اساسی در خصوص عناصر اجرایی پروژه برخوردار باشند تا آنجا که این سؤال را از خود بپرسید که آیا واقعاً این پروژه عملی است؟ حتی یک اوراق سفید خوب هم تضمین‌کنندهٔ موفقیت نیست، اما یک اوراق سفید ناقص، عجولانه نوشته شده یا مشکل‌دار می‌تواند نشانهٔ عدم موفقیت باشد. برعکس، اگر در حال آماده‌سازی اوراق سفید برای راه‌اندازی ICO خود هستید، بدانید که سرمایه‌گذاران به کنکاش تمام جزئیات خواهند پرداخت. برای اطمینان از جامع و کامل بودن و همچنین ارائه خوب اوراق سفید خود می‌بایست زمان کافی را صرف کنید.

اوراق سفید خوب می‌بایست سطوح مختلفی از جزئیات را دربرداشته باشد. در هر پروژه می‌بایست چند نوع نقشه راه پایه وجود داشته باشد که در آن مسائلی نظیر خط مشی واضح و منطقی و برنامهٔ دستیابی به اهداف جانمایی شده باشد. در هر پروژه باید دیدگاه به‌صورت واضح و مختصر ارائه شده باشد. شرکت‌هایی که با کمبود این دست از بیانات مواجه هستند ممکن است از تمرکز کافی برای دستیابی به هدف برخوردار نباشند. اگر اوراق سفید دارای مشکلات واضح در زمینهٔ نکات املایی، قالب‌بندی و دستور زبان باشد، ممکن است دلیلی بر ایجاد وقفه در پروژه باشد. با این وجود به‌خاطر داشته باشید که اوراق سفید و حتی آن‌هایی که در حال اجرا می‌باشند عموماً به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. یک پروژه با داشتن این‌گونه مسائل و مشکلات ضرورتاً نمی‌تواند یک اقدام کلاهبردارانه باشد ولی باید دلیلی برای کاهش نگرانی شما ارائه دهد. اوراقی که به سرمایه‌گذاران پیشنهاد خرید فوری می‌دهند، اغلب مشکوک بوده و داده‌های واقعی و حساب و کتاب جهت پشتیبانی ارائه نمی‌کنند.

اصول بنیادی: تیم اجرایی

در مرحله بعدی می‌بایست زمانی را به تحقیق و شناسایی تیم افراد مرتبط با پروژه اختصاص دهید. پروژه‌های پُر سروصدایی وجود داشته که توسعه‌دهندگان آن در خصوص برخی از اعضا ادعاهایی مطرح کرده‌اند. این در حالی است که پس از تحقیق مشخص شده که این افراد معرفی شده هیچ ارتباطی به آن پروژه نداشته‌اند. مواردی وجود داشته که در آن‌ها شرکت‌ها اطلاعات غلط و نادرستی در خصوص اعضای تیم خود ارائه کرده‌اند. مجدداً، ارزیابی و سنجش این موارد می‌تواند کار دشواری باشد. به‌عنوان یک سرمایه‌گذار، با احتیاط وارد یک موقعیت شده و به حس ششم خود اعتماد کنید.

اصول بنیادی: تحقیق

تا جایی که می‌توانید در مورد ICOها تحقیق کنید. در این تحقیق بر منابع معتبر تمرکز کنید. نسبت به ذهنیت جمعی هشیار بوده و قبل از سرمایه‌گذاری از احساس راحتی با آن پروژه مطمئن شوید.

در فرآیند تحقیق در خصوص یک ICO، در نظر گرفتن سخنان سایر سرمایه‌گذاران احتمالی در خصوص پروژه می‌تواند مفید باشد. با این وجود به‌خاطر داشته باشید که اجماع نظر بین سرمایه‌گذاران قابل جعل و خریداری است. قبل از اعتماد به کاربر ناشناس در پست‌های آنلاین که در رابطه با یک پروژه به‌خصوص سخن می‌گوید، به پست‌های دیگر آن کاربر نیز توجه کنید. نظرات کاربران را با تاریخچهٔ پست‌هایشان ارزیابی کنید تا از کلاهبرداری‌های افراد پیشگیری کنید.

اطلاعات عمومی

ICOها از نظر تمرکز و اهداف به‌طرز غیرقابل باوری می‌توانند متنوع باشند. با این وجود، تمام عرضه‌های موفق ارزها دارای چندین ویژگی‌‌ مشترک هستند. یکی از این ویژگی‌ها، شفافیت مالی است. شرکت‌هایی که از در اختیار گذاشتن اطلاعات مالی خود امتناع می‌کنند ممکن است بخواهند چیزی را مخفی کنند. برای درک آنچه که باید در دسترس عموم باشد، باید برای آشنایی با پروژه‌های مختلف ICO زمان کافی را صرف کنید. هرچه تجربهٔ شما در رابطه با بازدید و تحلیل ویژگی‌های این پروژه‌ها بیشتر باشد، به درک بهتری در خصوص اینکه چه چیزی استاندارد است و چه چیزی نیست خواهید رسید.

مالکیت توکن

ICOها از توکن‌ها برای جذب سرمایه جهت اجرای پروژه‌های خود استفاده می‌کنند. سرمایه‌گذاران، توکن‌هایی که به‌طور ویژه برای پروژه طراحی یا اختصاص داده شده‌اند را خریداری کرده و به امید افزایش ارزش آن به انتظار می‌نشینند.

قبل از خرید یک ارز، این موضوع را در نظر داشته باشید که چرا یک شرکت به‌جای استفاده از یک توکن که از قبل وجود داشته اقدام به انتشار توکن‌های خود می‌کند. در خصوص نحوهٔ عملکرد خود ICOها و چگونگی توزیع آن‌ها طلاعاتی را کسب کرده و بدانید که برنامهٔ شرکت پس از فروش توکن‌ها چه خواهد بود. بسیاری از عرضه‌های موفق یک تعادل بین توکن و توزیع دارند: برخی از توکن‌ها جهت ایجاد انگیزه برای تیم در اختیار شرکت باقی می‌مانند. پروژه‌های دارای توکن بسیار زیاد یا بسیار کم می‌توانند مسئله‌دار باشند. بنابراین زمانی را جهت یادگیری این موضوع که آیا سقفی برای تعداد توکن‌های منتشر شده و یا اینکه سقفی برای خریداران وجود دارد یا خیر صرف کنید. اگر سقفی وجود نداشته باشد، یک سرمایه‌گذار یا یک گروه کوچک می‌تواند مقدار قابل‌توجهی از توکن‌ها را خریداری کرده و از توزیع آن جلوگیری کنند. با وجود اینکه یک مدل موفقیت‌آمیز برای مالکیت و توزیع توکن‌ها وجود ندارد، می‌بایست به دنبال یک برنامهٔ دقیق و معقول باشید.

توکن های رمزگذاری شده چه هستند؟

عوامل زیادی وجود دارند که می‌بایست قبل از سرمایه‌گذاری یا راه‌اندازی یک ICO در نظر گرفته شوند. بهترین راه برای جلوگیری از قربانی شدن در برابر کلاهبرداری‌ها انجام یک تحقیق کامل و جامع است. هرچه بیشتر در مورد این صنعت بدانید، بهتر می‌توانید پروژه‌های مشکوک را شناسایی کنید.