Skip to main content


آفتاب‌‌نیوز :
با توجه به اینکه شرایط حاکم بر جهان از تاثیرات مخرب پاندمی کووید-۱۹ در حال بهبود است،‌ اهمیت فارغ‌التحصیل شدن با مهارت‌ و توانایی‌های مورد نیاز کارفرمایان مدرن افزایش پیدا کرده است.
رفتن به دانشگاه،موضوعی فراتر از آماده‌سازی برای شغل‌یابی است. اما انتخاب دانشگاهی مناسب می‌تواند چشم‌انداز فارغ‌التحصیلان برای ورود به بازار کار را بهبود بخشد.
اخیرا دانشگاه‌های جهان بر اساس تربیت فارغ‌التحصیلانی که قابلیت اشتغال در بازار کار را دارند،‌ توسط نظام رتبه‌بندی “کیواس” بررسی و رتبه بندی شدند.
در این رتبه‌بندی جهانی مشخص شده که کدام دانشگاه‌ها برای استخدام فارغ‌التحصیلان خود در شرکت‌های برتر، تلاش بیشتری می‌کنند.
رتبه بندی میزان استخدام فارغ التحصیلان کیواس، بر اساس ۵ شاخص انجام می‌گیرد؛ ۳۰ درصد برای نظرسنجی کارفرمایان، ۲۵ درصد برای خروجی فارغ التحصیلان، ۲۵ درصد برای مشارکت کارفرمایان با اعضای هیات علمی، ۱۰ درصد برای مشارکت کارفرما-دانشجو و ۱۰ درصد برای نسبت استخدام فارغ‌التحصیلان صورت می‌گیرد.
در رتبه بندی استخدام فارغ التحصیلان کیواس مشخص می‌گردد که کدام دانشگاه‌ها جهت تامین شغل، بیشترین کمک را به فارغ‌التحصیلان خود ارائه می‌دهد.
هر یک از دانشگاه هایی که در فهرست این رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند،‌ توانایی فارغ‌التحصیل شدن با “مهارت‌های نرم” مورد نیاز برای محل‌های کار را برای دانشجویان خود تامین می‌کنند. با توجه به اینکه برای فارغ‌التحصیلی رقابت شدیدی میان دانشگاه‌های جهان وجود دارد،‌ دانشجویان باید به طور جدی در نظر بگیرند که دانشگاه آنها چگونه می‌تواند آنها را برای اشتغال تمام وقت آماده کند.
بررسی این رتبه‌بندی نشان می‌دهد که دانشگاه‌های آمریکا مطابق با روال هرساله، موفقیت‌آمیزترین عملکرد برای اشتغال فارغ‌التحصیلان خود را دارند.
پس از آمریکا، دانشگاه‌های انگلیس و استرالیا نیز عملکرد خوبی داشته‌اند. در آسیا نیز چینی‌ها پیشتاز هستند.
۲۰ دانشگاه برتر این رتبه بندی به شرح ذیل است:
۱- موسسه فناوری ماساچوست (آمریکا)
۲- دانشگاه استنفورد(آمریکا)
۳- دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس(آمریکا)
۴- دانشگاه سیدنی (استرالیا)
۵- دانشگاه هاروارد (آمریکا)
۶- دانشگاه شینهوا(چین)
۷- دانشگاه آکسفورد (انگلیس)
۸- دانشگاه ملبورن(استرالیا)
۹- دانشگاه کرنل(آمریکا)
۱۰- دانشگاه هنگ کنگ(چین)
۱۱- دانشگاه کمبریج(انگلیس)
۱۲- موسسه پلی‌تکنیک پاریس(فرانسه)
۱۳- دانشگاه شیکاگو(آمریکا)
۱۴- دانشگاه ییل(آمریکا)
۱۵- دانشگاه پرینستون(آمریکا)
۱۶- دانشگاه نیویورک(آمریکا)
۱۷- دانشگاه ملی سنگاپور(سنگاپور)
۱۸- دانشگاه کلمبیا(آمریکا)
۱۹- دانشگاه پنسیلوانیا(آمریکا)
۲۰- کالج سلطنتی لندن(انگلیس)