Skip to main content

آشنایی با دیوید رابنشتاین
دیوید رابنشتاین از جمله سرمایه‌گذاران اصلی در شرکت کارلایل گروپ است. حتی اگر نام او را در بازار بورس و سرمایه‌گذاری نشنیده باشید، در رابطه با فعالیت‌های سیاسی او در دولت کارتر اطلاعاتی به گوشتان خورده است.
اگر در رابطه با قدرت او در بازار سرمایه‌گذاری می‌پرسید، باید بدانید او در شرکت سهامی خصوصی کارلایل سرمایه‌ای بالغ بر ۲۲۱ میلیارد دلار را تحت کنترل دارد.
بی شک تجربه مدیریت امور سیاسی و سرمایه‌گذاری او درس‌های زیادی برای ما دارد. رابنشتاین چه نقل قول‌های الهام بخشی برای ما دارد؟ به جرأت می‌توان گفت که نقل قول‌های او درس‌های زیادی برای ما در طول زندگی دارد.
از کرسی سیاست تا سرمایه‌گذاری
دیوید رابنشتاین فارغ التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو است؛ جایی که او فعالیت خود به‌عنوان ادیتور مجله Law Review را آغاز کرد. با این حال از زمان نخستین فعالیت‌های او در حوزه سرمایه‌گذاری زمان زیادی می‌گذرد.
او در سال ۱۹۸۷ میلادی و در کنار دانیل د آنیلو اقدام به بنیان‌گذاری کارلایل کرد. شرکت فوق‌العاده‌ای که امروز به عنوان مدیر اجرایی درآن فعالیت می‌کند. جالب است بدانید که مجله فوربز او را به عنوان یک سرمایه‌گذار خودساخته می‌شناسد.
ناگفته نماند که ثروت افزایی تنها فعالیت او به شمار نمی‌آید؛ او نزدیک به ۱۶% از دارایی خود را به فعالیت‌های خیرخواهانه اختصاص داده است. بیایید بدون هیچ فوت وقتی به سراغ نقل قول‌های ارزشمند این سرمایه‌گذار سیاسی برویم.
نقل قول‌هایی خواندنی و الهام بخش از افسانه بورس دیوید رابنشتاین
قدرت ریسک
دیوید رابنشتاین سرمایه‌گذار بزرگ آمریکایی همواره مخاطبان خود را به ریسک کردن دعوت می‌کند. او ریسک را تنها فرصت قدم گذاشتن به آینده‌ای بهتر می‌داند. او در این خصوص می‌گوید:
«پافشاری کنید؛ اجازه ندهید که نه شنیدن تنها پاسخی باشد که به گوش شما می‌رسد. اگر از اینکه پشت میز خود نشسته‌اید و هیچ ریسکی نمی‌کنید خوشحال هستید، تا ۲۰ سال آینده نیز پشت همان میز نشسته‌اید!»
اشتباه در تصمیم‌گیر‌ی؛ سخت اما معمول

دیوید رابنشتاین همواره بر این باور است که در زندگی هر گاه مجبور به تصمیم گیر‌ی می‌شوید، هر آنچه در ذهن شما درست به نظر می‌رسد را انتخاب کنید. جالب است بدانید که اشتباهات را بخشی از تصمیم گیر‌ی های مهم می‌داند. او در این خصوص بیان می‌کند:
«گاهی اوقات بهترین تصمیمات زندگی در لحظه درست به سراغ ما می‌آیند. به همین خاطر است که من در لحظات حساس هرآنچه که فکر می‌کنم درست است را انجام می‌دهم. البته گاهی اوقات نیز اشتباه می‌کنم.»
احساس خوشبختی یا ثروت افزایی؟
نکته جالبی که دیوید روبنشتاین در بسیاری از مصاحبه‌های خود به آن اشاره کرده است، عدم احساس خوشبختی با به دست آوردن پول بیشتر بوده است. او بر این باور است که با انجام کارهای مورد علاقه خود بی شک پول نیز به سراغ شما می‌آید. بیایید نگاهی به نقل قول او در این خصوص بیندازیم.
«به دست آوردن پول بیشتر هرگز در زندگی من مهم نبوده است. من هیچ‌گاه از به دست آوردن پول بیشتر خوشحال نبوده ام؛ با این وجود من در بازی ثروت قرار گرفتم. حال نیز در رابطه با ثروتی که به دست آورده‌ام هیچ احساس گناهی ندارم. اما مصمم هستم که بخش اعظمی از آن را اهدا کنم و از این بابت خوشحال باشم.»
رشد طبقه متوسط جامعه

دیوید رابنشتاین بر این باور است که اراده و انگیزه هر غیرممکنی را ممکن می‌کند. او خود را به عنوان فردی که از قشر متوسط جامعه به چنین جایگاهی رسیده معرفی می‌کند. به همین خاطر معتقد است که باید فرصت دیده شدن را به قشر متوسط نیز داد.
او در ادامه بیان می‌کند:
«پدر من به عنوان کارمند اداره پست فعالیت می‌کرد و درآمد سالانه او هرگز از ۸۰۰۰ دلار فزونی نمی‌کرد. اما مردم این امکان را دارند که شرایط اقتصادی متوسط خود را تغییر دهند و از این نظر به خوبی عمل کنند. من فکر می‌کنم که این موضوع از جوانب مثبت زندگی در آمریکا به شمار می‌آید و این گونه فعالیت‌ها باید تشویق شود.»
خواسته حقیقی ما چیست؟
دیوید رابنشتاین در خصوص هدف از زندگی و به دست آوردن ثروت زیاد نیز اظهار نظر کرده است. نقل قول او گویای اعتقادات و باورهای اوست.
«به نظر شما بیشتر مردم در بستر مرگ چه می‌گویند؟ باور کنید آنها هرگز نمی‌گویند:
“کاش پول بیشتری به دست می‌آوردم. “آنچه آنان می‌گویند این است:
ای ‌کاش زمان بیشتری را با خانواده خود سپری می‌کردم و کارهای بیشتری برای خود یا جامعه ام انجام می‌دادم!»
ثروت و سرمایه خود را چگونه استفاده کنیم؟

بسیاری از افرادی که سرمایه و ثروت زیادی به دست می‌آورند همواره این سوال را در ذهن خود دارند: با این همه پول چه باید کرد؟ جواب دیوید رابنشتاین در این خصوص را بخوانید.
«شما با سرمایه و پولی که در اختیار دارید تنها امکان انجام ۳ کار را دارید؛

آن را هزینه و خرج کنید؛
ثروت خود را سرمایه‌گذاری کنید؛
سرمایه خود را به دیگران ببخشید.

با این حال اگر پول خود را سرمایه‌گذاری کنید، این امکان را خواهید داشت که لوازم بیشتری را خریداری کنید. اما مگر قصد خرید چه تعداد وسیله را دارید؟ به همین خاطر است که من فکر نمی‌کنم گزینه‌های زیادی پیش روی ما باشد.»
بخشش؛ کلید احساس خوشبختی
همانطور که پیش تر نیز بدان اشاره کردیم روبنشتاین علاقه زیادی به اهدای ثروت خود دارد. جالب است بدانید که او نه تنها نیکوکاری بزرگ به شمار می‌آید، بلکه افراد زیادی را نیز به این کار تشویق می‌کند. اما دلیل او از این همه بخشش چیست؟
«هنگامی که متوجه شدم چه میزان ثروت به دست آورده‌ام و به عنوان یکی از افراد ثروتمند جهان شناخته می‌شوم تنها یک سوال به ذهنم خطور کرد؛ آیا واقعا قصد دارم ثروتمندترین فرد قبرستان باشم؟»
اعتیاد به کار؛ درست یا غلط؟
نکته جالبی که در خصوص این سرمایه‌گذار وجود دارد، علاقه و اعتیاد او به کار است. او هیچ فرصتی را برای کار کردن از دست نمی‌دهد. این خصوصیت را از نقل قول خواندنی او می‌توان دریافت.
«من این واقعیت که تنها ۵ ساعت در طول شبانه روز به خواب نیاز دارم را دوست دارم. من حتی دوست دارم که روزهای شنبه و یکشنبه را نیز روز کاری خود بدانم! »
این موضوع اعتیاد رابنشتاین به کار کردن را نشان می‌دهد. او در نقل قول دیگری در این خصوص بیان می‌کند:
«زندگی کاری من سخت‌تر از آن چیزی است که اغلب مردم تصور می‌کنند. اما من هر کاری که انجام می‌دهم را دوست دارم.»